Toprağın Beslediği Ekonomi: Tarım

Analiz 29.03.2019, 01:10
25
Toprağın Beslediği Ekonomi: Tarım

Tarım sektörü hem üretim hem de sanayi ürünlerini etkileyip geliştirmesi yönüyle bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için çok önemli bir yer tutar. Makine kullanımının arttığı, modern tekniklerin takip edildiği, sulama sorununun çözüldüğü bir ülkede; tarımsal ürün yelpazesi genişler. Böylece iç pazarın ihtiyacından fazla üretim sağlanarak söz konusu ürünler ihraç edilir. Ayrıca hem tüketim malzemesi hem de sanayi sektörü içerisinde ham madde kaynağı olan tarım ürünlerinin kalitesi ve çeşitliliği, ülke sanayisini dolayısıyla ekonomisini etkiler.

Ülkemizde üretilebilen bir kısım meyve, sebze ve tarımsal ürünleri, sınır komşularımız yetiştiremiyor. Sahip olduğumuz coğrafi avantajlarla bu değerlerimiz, bizim için büyük birer ihracat potansiyeli taşıyor. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmemiz ve küresel pazardan büyük bir pay alabilmemiz için kamunun, tarıma ve buna bağlı sanayiye destek olması gerekli.

Bizler de finansal kuruluşlar olarak bu konuda üzerimize düşen görevi, tarım sektörü içerisinde yer alan müşterilerimizle finansman ilişkimizi en iyi şekilde sürdürerek yerine getiriyoruz. Bu bağlamda da müşterilerimize özellikle et ve süt üretimi konularında finansman desteği veriyoruz. Ayrıca tarımsal girdi kullanan müşterilerimizin ham maddelerini alıp üretimini yapan firmalara, işletme sermayesi alanında katkı sağlıyoruz. Özellikle buğday temininde ya da ithalatında aracı konumda yer alıyoruz. Örnek vermek gerekirse temel gıda ürünlerinden olan un piyasasında, katılım bankaları ile Eriş Un arasında yakın temaslar bulunuyor.

Katılım bankaları olarak hem iç pazarda dengeli bir fiyatlanma oluşturmak hem de tarıma bağlı sanayinin gelişimini desteklemek ve bu alandaki ihracatımızı artırmak adına tarım sektörüne önem veriyoruz. Böylelikle de Türkiye ekonomisine katkı sağlama misyonumuza bir adım daha yaklaşıyoruz. Fakat yine de tarım ve buna bağlı sektörlerdeki verimin sürdürülebilirliği adına mevzubahis konu çerçevesinde oluşturulan finansal mekanizmaların iyileştirilmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 27. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 27. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@