İhracatın Önemi ve Faizsiz Sistemdeki Yapıların İhracata Katkıları

Gelişmekte olan ülkeler için en büyük sorunlardan birisi kaynak bulma sorunudur. Sadece gelişmekte olan ülkeler için değil, gelişmiş olan ülkeler içinde zaman zaman kaynak bulma sorunu ortaya çıkmaktadır. Kaynak bulmak ve bu kaynağı verimli bir şekilde ekonomik sisteme entegre etmek için ihracat önemli bir mihenk taşı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Blog 31.08.2021, 10:00 02.09.2021, 10:42
159
İhracatın Önemi ve Faizsiz Sistemdeki Yapıların İhracata Katkıları

 İhracatın önemine değinmeden önce bunu bir modelle açıklamak daha doğru olacaktır. NX ile gösterilen, net ihracatı göstermektedir. Bunun bileşenleri arasında ise ihracat ve ithalat vardır. Şöyle ki; NX = X-M olarak gösterilebilir. Kısaca ifade etmek gerekir ise eğer ihracat büyük olursa bu net ihracat fazlası olduğu anlamına gelmektedir. İhracatın fazla olması da ülkeye kaynak girişi sağlayacak ve bu kaynaklar ile de yeni yatırım olanakları oluşacak, bu da istihdamı destekler nitelikte olacaktır.

Katılım bankaları ihracata olan katkılarını her geçen gün arttırmaktadır.

 Gelişmekte olan ülkeler için en büyük sorunlardan birisi kaynak bulma sorunudur. Sadece gelişmekte olan ülkeler için değil gelişmiş olan ülkeler içinde zaman zaman kaynak bulma sorunu ortaya çıkmaktadır. Kaynak bulmak ve bu kaynağı verimli bir şekilde ekonomik sisteme entegre etmek için ihracat önemli bir mihenk taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Faizsiz sistemdeki kurumlar ve kuruluşların da ihracat yapan firmalara katkıları olmakla birlikte kendi içlerinde yapmış oldukları ürünleri ihracat yolu ile dışarıya satmaktadır. Katılım bankaları ihracata olan katkılarını her geçen gün arttırmaktadır. Sadece katılım bankaları değil, faizin olmadığı ve tüketici ile üretici arasındaki bağlantıyı kurabilecek mekanizmaların önü de her geçen gelişmektedir. Böyle sistemlerin sürdürülebilir ve kaynağa ulaşma konusunda katkıları, reel sektör için önemli noktaları oluşturmaktadır.  

 Faizsiz sistem içerisindeki aktörlerin ihracata katkıları

 Faizsiz sistem içerisindeki aktörlerin ihracata olan katkılarını belirli alanlara ayırmak daha doğru olacaktır. Bunlardan birincisi;  ihracat yapmak isteyen firmalara topladıkları fonları kullandırarak değer oluşturmak. Kaynak bulmanın zorluğu karşısında zorlanan girişimci direk olarak faizsiz kaynak erişimine ulaşmaktadır. Sürekli gelişen aktörlerin gelecekte daha da yüksek hacimli fon kullandıracağı ve reel sektörü destekleyeceği aşikârdır.  

 Başka bir alan ise bankaların direkt olarak başka bir ülkeye giderek orada değer oluşturması ve kaynak elde etmesidir. Buradaki amaç hem o ülkenin kalkınmasına yardımcı olmak hem de o ülke de kullandırdığı fonlarla ülke ekonomisine katkı sağlamasıdır. Katılım bankacılığının her geçen gün hem ülkemizde hem de başka ülkelerde değeri ve başka ülkelerde yapmış olduğu faaliyet alanları artmaktadır. Başka bir alan ise; sermaye piyasalarının ihracı. İlk bakışta borçlanma aracı gibi görülse de elde edilen fonların reel sektör tarafından kullandırılması ve buradan bir değer elde edilmesi mümkün olmaktadır. Burada sukuk ihracı ve bunun akabinde elde edilen fonların reel piyasalarda kullandırılması ihracat için de önemli bir alandır. Eğer borçlanma ihraçlarındaki maliyet getiriden düşük olur ise kısa dönemli katkısından daha fazla uzun dönemli bir fon girişi sağlayacaktır.  Bu alanlardan elde edilen fonların katma değerli ve teknolojik alanlara doğru atılacak her adımın daha fazla pozitif bir görünüm sağlayacağını düşünüyorum.  Son yıllarda ülkemizdeki gelişmeler de bunun bir göstergesidir.

Katılım bankaları teknoloji ihraç ediyor

Son yıllarda ve Covid-19 pandemisinin etkileri ile oluşan dijital dünyaya ayak uydurma prensibi önemli bir konu haline gelmiştir. Hem bunları yaparken müşteriye sunulan dijital hizmet alanlarında bir farklılık oluşturmak hem de iş süreçlerindeki zaman ve enerji maliyetlerini minimize etmek önemli hale gelmiştir. Böyle bir dünyada artık faizsiz finansal sistemi benimseyen bankalar dijital ürünlerini dışarıya ihraç etmektedir. Bankaların artık kendi ürünlerini dışarıya ihraç etmesi teknoloji ve AR-GE alanında da önemli bir yol kat edildiğini göstermektedir. Gelecekte yeni normalle birlikte hem teknolojinin hem de e- ticaret gibi sektörlerin önemli hale geleceği bir dönemde katılım bankalarının bu alanda ihracatı teşvik edici hamleleri uzunca konuşulacak konulardan bir tanesi olacaktır.

EMRE KOCAOĞLU

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 28. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 28. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@