Emlak Katılım Bankası Kentsel Dönüşüm İçin Yeni Finansman Modelleri Geliştirdi

Emlak Katılım Bankası, kentsel dönüşüm için tüm alanları kapsayan güçlendirme, yerinde dönüşüm ve alansal dönüşüm olmak üzere 3 ana finansman modeli geliştirdi.

Bölgesel Ekonomi 08.03.2021, 00:29 12.04.2021, 12:03
Emlak Katılım Bankası Kentsel Dönüşüm İçin Yeni Finansman Modelleri Geliştirdi

Türkiye'de yaklaşık 6,7 milyon bağımsız bölümün depreme karşı dayanıksız olduğuna ve bunların 1,5 milyonunun da acil olarak dönüşmesi gerektiğine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm seferberliğinin "Afetlere Hazır Türkiye" vizyonu doğrultusunda 81 il ve 922 ilçede tüm hızıyla devam ettiğini, evini dönüştürmek isteyen vatandaşa sağlanan desteğin artırıldığını belirtti. Emlak Katılım Bankası ise kentsel dönüşüm için tüm alanları kapsayan güçlendirme, yerinde dönüşüm ve alansal dönüşüm olmak üzere 3 ana finansman modeli geliştirdi.

"Güçlendirme, yerinde dönüşüm ve alansal dönüşüm"

Emlak Katılım Bankası ile kentsel dönüşüme yeni bir basamak daha eklendiğini ve bu çerçevede kentsel dönüşüm için finansman modelleri geliştirildiğini aktaran Kurum, "Emlak Katılım Bankamız ile kentsel dönüşüm için tüm tarafları kapsayan 3 ana finansman çözümü geliştirdik. Güçlendirme, yerinde dönüşüm ve alansal dönüşüm. Bu 3 ana finansman modeline göre, ilk önce vatandaşlarımız ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanacak, güçlendirme veya yapım için ruhsat başvurusu yapılacak. Sonraki süreçte Emlak Katılım Bankamız, müteahhit ile inşaatın teknik verilerini ve vatandaş müteahhit arasında imzalanan sözleşmeyi değerlendirecek ve uygun olan projeler için de Bankamız ile müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacak." dedi.

"Bir garantör rolü olacak"

Vatandaşların bankadan kullandığı finansmanların, iş bitirme garantisi anlaşması kapsamında inşaatın ilerleme seviyesine göre müteahhit firmaya aktarılacağına işaret eden Kurum, "Emlak Katılım Bankamızın, geliştirdiği yeni finansman modelleriyle hem güçlendirmede hem yerinde dönüşümde hem de alansal dönüşümde vatandaşlar ile müteahhit firmalar arasındaki imzalanacak sözleşmelerin içerisinde bir garantör rolü olacak. Bir taraftan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümde maliyetlerini azaltıcı finansman yardımları yapılırken diğer taraftan kentsel dönüşüm kredileri de kontrollü kullandırılacağı için işin tamamlanması da garanti altına alınmış olacak. Vatandaşımız oturduğu binanın kentsel dönüşümü sürecini başından sonuna kadar güven içerisinde, mağduriyet yaşamadan gerçekleştirebilecek." ifadelerini kullandı. Kurum, banka aracılığıyla güçlendirme ve konut kredileri için azami 120 ay vade ile 400 baz puanlık, işyerleri için de azami 84 ay vade ile 300 baz puanlık kar payı desteğinin de vatandaşlara sunulacağını vurguladı.

"Taraflar arasındaki güveni artırıyoruz"

Murat Kurum,, Emlak Katılım Bankası'nın geliştirilen finansman çözümlerine ilişkin "Süreci hem vatandaş ve hem de müteahhit firma için tasarlıyor ve yönetiyoruz. Taraflar arasındaki güveni artırıyoruz. Standart bir yaklaşım getiriyoruz. Sorumlulukları alarak riskleri en aza indiriyoruz. Sunduğumuz bu finansman çözümleri hem piyasayı canlandıracak, yeni yatırımcıların piyasaya girişini kolaylaştıracak hem de vatandaşlarımızın ve özel sektörün hak ve menfaatlerini koruyacak. Böylelikle, kısa zamanda afetlere hazır bir Türkiye'yi elbirliğiyle inşa edeceğiz." dedi.

Kentsel dönüşüm nedir?

Yaşanan depremler sonrası can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm, şehrin bir bölümünün veya ciddi anlamda büyük bir kısmının proje kapsamında sistematik bir şekilde mevcut yapı stoklarının olası depremlere karşı toprak zeminin ve üzerindeki yapının risk değerlerinin belirlenmesi, olası depremde yıkılması ve yıkılırken çevredeki diğer yapılara zarar vermesi, kayıpları en aza indirme amacıyla gerçekleştirilen kamusal faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için de bazı şartlar gereklidir. Peki, kentsel dönüşüm için gerekli şartlar nedir? Bir yapının kentsel dönüşüme dahil olması ve hak sahiplerinin yararlanabilmeleri için yapının riskli olması gerekiyor. Riskli yapının tespitini ise maliklerden biri tarafından başvurulan lisanslı firma gerçekleştiriyor.

AA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@