Türkiye Finans’tan İlk Yarı Yılda Ekonomiye 60 Milyar Lira Destek 

Türkiye Finans Katılım Bankası 2021’in ilk yarı yıl bilançosunu açıkladı. Ülke ekonomisine katkısını ilk 6 ayda da sürdüren Türkiye Finans, ekonomiye ayırdığı kaynağı toplamda 60 milyar liraya ulaştırdı.

Bölgesel Ekonomi 10.08.2021, 14:55 02.09.2021, 10:35
Türkiye Finans’tan İlk Yarı Yılda Ekonomiye 60 Milyar Lira Destek 

Türkiye Finans Katılım Bankası, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) duyurduğu açıklama ile bu yılın ilk yarısına ilişkin bilançosunu duyurdu. Banka, sürdürülebilir büyüme ivmesini koruyarak ekonomiye ayırdığı kaynağı toplamda 60 milyar liraya ulaştırdı.

Türkiye Finans, kullandırdığı nakdi fonlarla reel sektöre 48,5 milyar lira tutarında kaynak sağlarken, gayri nakdi fonlarda da sektörün üzerine çıkarak geçen yılsonuna göre yüzde 27 artışla 11,4 milyar liralık değer elde etti. Toplam aktif büyüklüğünü 86,4 milyar liraya çıkaran Türkiye Finans, 60,8 milyar lira değerinde fon toplayarak sürdürülebilir büyümesini korudu. 

İLK 6 AYDA YAKLAŞIK YÜZDE 23 ARTTIRDI 

Türkiye Finans, ilk yarıyılda da müşterilerinin birikimlerini koruyabilmeleri ve büyütebilmelerî için yeni iş modelleri geliştirmeye devam ederken, ekonomik olarak zor geçen salgın döneminin ardından müşterilerine sağladığı avantajlı kâr paylaşım oranlarıyla müşterilerinin birikimlerini bol kazançlı bir şekilde değerlendirebilecekleri ürünler sundu. Bu sayede bankanın katılma hesaplarındaki toplam hacmi geçen yılsonuna göre yüzde 16 arttı. 

Banka, sene başında devreye aldığı üst seviye bankacılık segmenti olan 'Âlâ Bankacılık' kapsamında sunduğu ayrıcalıklı değer teklifleriyle müşteri sayısını ilk yarıyılda yaklaşık yüzde 23 arttırarak önemli bir başarıya imza attı. Türkiye Finans, ülke ekonomisinin lokomotifi olan ve salgın döneminde zorlu süreçlerden geçen KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını anında cevaplayan KOBİ Hızlı Kredi'yi hayata geçirerek sektörde öne çıktı.

"DEĞER KATACAK İŞLERE İMZA ATACAĞIZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, Türkiye Finans olarak bu yılın ilk yarısında da Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı, sektöre devinim katarak müşterileri yeniliklerle tanıştırmayı ve durmaksızın Türkiye için değer üretmeyi sürdürdüklerini belirtti.

Sürdürülebilir büyümenin devamı için gerekli olan güçlü sermaye yapımızı koruyarak öz kaynaklarımızı 5,7 milyar TL'ye yükselttik diyen Akşam, sözlerine şöyle devam etti:

“İlk 6 ayda attığımız adımlar sayesinde, kurumumuzun ilk 10 banka arasına girme hedefine daha da yaklaştık. Banka olarak yılın geri kalanında da yepyeni başarılarla sektörümüze değer katacak işlere imzamızı atmaya devam edeceğiz."

1 MİLYAR LİRA KATKI 

Hızlı Finansman sayesinde ekonomiye 1 milyar lira katkı sağladıklarını belirten Akşam, "Yeni iş birlikleri ile Hızlı Finansman iş modelimizi taşıt finansmanına da entegre ettik. Türkiye'nin ikinci el araç ve filo kiralamada lider şirketlerinden biri olan Intercity ile stratejik bir iş ortaklığına imza attık. Türkiye'de taşıt finansmanı denince akla gelen üç bankadan biri olmak hedefiyle, taşıt finansmanındaki iddiamızı ilerleyen dönemde gerçeğe dönüştüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Türkiye Finans, dijîtalleşmedeki öncü vizyonu ile hayata geçirdiği ve Türkiye'de bir ilk olan Hızlı Finansman ağını yılın ilk 6 ayı sonunda 14 bin bayiye çıkardı. Banka sahip olduğu bu geniş ağ sayesinde taksit ödemeden satın almaya, sigorta teklifinden kredi kartı başvurusuna kadar müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını doğduğu anda ve yerde karşılamayı sürdürdü. 

YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ FİNANSE ETTİ 

Tüm dünyanın sürdürülebilir çevre hedefleri kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaptığı bugünlerde Türkiye Finans, hem bu alandaki finansman modellerini arttırdı hem de yeni iş birliklerine imza attı. Yenilenebilir enerji yatırımlarına verdiği desteği son olarak sektörün lider kurumlarından HT Solar iş birliği ile taçlandırdı. Bu iş birliğinin de katkısıyla, bankanın finanse ettiği yenilenebilir enerji projelerinin büyüklüğü 356 MVV'ye, yenilenebilir enerji finansmanın toplam miktarı ise 3,27 milyar liraya yükseldi.

 "ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI" 

Türkiye Finans, mayıs ayı itibarıyla yürürlüğe giren ve tüm bankacılık sektörü için devrim niteliği taşıyan uzaktan müşteri ediniminde öncü rol üstlendi. Dijitalleşmeye yönelik yıllara dayanan bilgi birikimini uzaktan müşteri edinimine hızla yansıtan banka, yeni mevzuatın yürürlüğe girdiği günden itibaren müşteri sayısını arttırdı. Bunun yanı sıra Türkiye Finans yaptığı iletişim çalışmalarıyla toplumun uzaktan müşteri edinimi süreçleriyle ilgili bilgilendirilmesinde önemli rol üstlendi. Bol Kepçe Hesap, e-katılma hesabı ve Hızlı Finansman gibi ürün ve hizmetlerini çok hızlı bir şekilde adapte ettiği uzaktan müşteri edînimiyle, müşterilerinin ürün ve hizmetlere erişimini kolaylaştırıp finansal fırsat eşitliğin yaygınlaştırılması adına önemli adımlar attı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@