Ekonomik ve Siyasi İlişkiler Yeniden Şekillenecek

Dergi 17.03.2020, 00:37
12
Ekonomik ve Siyasi İlişkiler Yeniden Şekillenecek

Türkiye, pandemi sürecini başarılı bir şekilde yürütüyor ve önlemlerini her geçen gün artırmaya devam ediyor

Hem ülkemiz hem de dünya, maalesef bir pandemi ile karşı karşıya ve bu durumun boyutlarının nereye varacağını kestirmek güç. Hastalık insanların yakın temasıyla hızla yayılıyor; bu da bizi, sosyal mesafe uygulamaya mecbur bırakıyor. Ne yazık ki karantina gerekliliği de var ve bir tecrit sözkonusu.
Her gün dünya genelinde binlere varan ölümleri, üzüntüyle takip ediyoruz. Ölümlerin ve salgının yayılmasının önüne geçebilmek için ekonomik aktiviteyi yavaşlatmamız hatta durdurmamız gerekebiliyor. Tabii ki bu da dünyada çok ciddi bir iktisadi sorun anlamına geliyor. Ülkeler bir yandan hastalıkla mücadele ederken iş gücünün de evlerinde kalmak zorunda olması, ekonomik aktivenin bozulmasına yol açıyor.

FAİZ HADLERİ AŞAĞI ÇEKİLDİ

Borsalarda da yaşanan paniğin durdurulabilmesi için ülkeler, faiz hadlerini aşağı çekti. Avrupa’da ve Amerika’da bu oranlar, sıfır düzeyine indi. Ayrıca kimilerinin işsiz kalması kimilerinin ise iş yerlerini kapatmak durumunda olmaları nedeniyle ülkeler, vatandaşları için nakdi destek sağlama yoluna gitti. Örneğin; Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya gibi bazı ülkeler, belirledikleri meblağları açıklayarak halka dağıtacakları bilgisini paylaştı. Gidişatın nereye varacağını ise bugünden okumak mümkün görünmüyor.

GELECEĞİ, HASTALIĞIN SEYRİ BELİRLEYECEK

Koronavirüs nedeniyle dünyada bir panik havası var ve insanlar zor süreçler yaşıyor. Özellikle İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde salgın yaygınlık kesbediyor. İnsanlar evlerine kapandılar hatta bazı ülkeler, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Böylelikle dolaşım özgürlüğü de büyük oranda kısıtlanmış oldu. İlk aşamada borsalar çökmüştü, sonrasında toparlanma sürecine geçti. Devletler de nakit desteği verince bir dengelenme süreci başladı; ancak yine de geleceği hastalığın seyri belirleyecek. Hastalığın yayılmasını önleyemezsek ve daha sıkı tedbirler almak durumunda kalırsak bu ekonominin büzülmesi ve üretimde ciddi sıkıntılar yaşanması anlamına gelecek.

TÜRKİYE, PANDEMİ SÜRECİNİ NASIL YÖNETTİ?

Unutulmaması gereken bir durum var: Koronavirüs, direnci düşük bir insana bulaştığında kısa zamanda onu ölüme sürükleyebiliyor. Buna rağmen İngiltere, İtalya ve Fransa gibi ülkeler, bu salgını ciddiye almadılar; virüsün bağışıklık mekanizmasıyla kendiliğinden geçip gideceğini düşündüler ve yanıldılar. Oysa bizim devletimiz konuya en başından beri proaktif yaklaştı ve gerekli önlemleri alma sürecinde geç kalmadı. Bunun avantajını yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye, pandemi sürecini başarılı bir şekilde yürütüyor ve önlemlerini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Ancak diğer yandan salgın da yayılma istidadı göstermeyi sürdürüyor ve bu seyri mutlaka bloke etmemiz şart, yoksa bu virüsle başa çıkmamız zorlaşacak. Temennimiz, bu işin en kısa sürede dünya genelinde kontrol altına alınabilmesi yönünde. İlaç ve aşı geliştirilmesi çalışmalarında başarı sağlanmasını da canıgönülden diliyorum. Eminim ki insanlık bu musibetin çaresini bulacak. Allah hem bizleri hem de dünyayı daha beterinden korusun.

DEVLETİMİZİN TALEPLERİ YÖNÜNDE HAREKET EDİYORUZ
Bizler de Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve katılım bankaları olarak en başından beri, devletimizin yönlendirmeleri ve talepleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu bağlamda ülkemizin önlemlerine uyup gücümüzün yettiği ölçüde, finansal sisteme yüklenen veya bu sistemden beklenen görevleri yapma gayreti içerisindeyiz. Ekonomimiz daha ciddi tahribatlara uğramadan bu süreci geçebilmemiz çok önemli. Dolayısıyla TKBB olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu 100 milyar liralık “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketine destek veriyoruz. Mümkün olduğunca sistemimizi ayakta tutma gayretindeyiz. Çünkü bizlerin önceliği, müşterilerimizin nansal sıhhatini korumak. Hem bize paralarını emanet edenlerin hem de bizden finansman kullananların talep ve ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız. Bu bağlamda borçlarını ödeyemeyen müşterilerimize yeni vadeler veriyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı kararı çerçevesinde Kredi Garanti Fonu, yani hazine destekli bir kredi paketi yayımlandı. Katılım bankaları da mevduat bankalarının yanında o paketin kapsamının gerektirdiği nansal uygulamaları müşterilerine sağlayacak. Birtakım çalışmalarımızı da uzaktan sürdürerek müşterilerimize finans hizmeti sağlama gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Müşterilerimizin önemli bir kısmını KOBİ’ler oluşturuyor ve bir anlamda onlar bizim iş ortaklarımız. Dolayısıyla KOBİ’lerin ayakta durması bizler için hayati derecede önem taşıyor. Mümkün mertebede onları desteklemeyi sürdüreceğiz. Özetlemek gerekirse devletimizin ekonomi yönetimiyle bu süreci, hep birlikte geride bırakacağız. Sonrasında ise dünyada hem ekonomik hem de siyasi ilişkiler yeniden şekillenecek.

TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 31. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 31. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@