Eşsiz Doğal Güzellikleriyle Bir Turizm Merkezi: Malezya

Zengin kültür ve doğal mirasın buluştuğu bir Asya Pasifik ülkesi

Dergi 10.05.2021, 23:04 31.05.2021, 13:16
Eşsiz Doğal Güzellikleriyle Bir Turizm Merkezi: Malezya

Güneydoğu Asya bölgesinde yer alan Malezya, 329.847 kilometrekare yüz ölçümlü ve 32,7 milyon nüfuslu bir ülke. Özellikle eski Baharat Yolu üzerinde bulunması sebebiyle tarihten bu yana önemli bir coğrafi konuma sahip olan ülke, bugün Doğu Malezya ve Batı Malezya olmak üzere iki ana kara parçası ile binlerce adadan oluşmaktadır. Ülke nüfusunun çoğu Batı Malezya’da yaşamaktadır.

Malezya çok kültürlü bir ülkedir. Halkının yüzde 61’i ülkenin resmî dini İslamiyet’e, yüzde 19’u Budizm’e, yüzde dokuzu Hristiyanlık’a, yüzde altısı Hinduizm’e ve yüzde ikisi diğer dinlere (Konfüçyanizm, Taoizm, Çin dinleri…) mensuptur. Etnik yapısı ise yüzde 62 Bumiputera (ağırlıklı olarak Malaylar ile yerli halklar: Orang Asli, Dayak, Anak Negeri), yüzde 20 Çinli, yüzde yedi Hint, yüzde 10 vatandaş olmayanlar tarafından oluşmaktadır

Yıl içinde 25-35 derece aralığında sıcaklıklar gözlemlenen ülke tropikal bir iklime sahiptir. Gayrisafi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 364,7 milyar dolara sahip küresel bir ekonomik yapısı olan Malezya’nın başlıca sektör kalemlerini hizmet, sanayi, tarım, madencilik ve enerji kaynakları oluşturmaktadır. Elektronik ürünlerin ihracatı konusunda oldukça gelişmiş olan ülke; palmiye yağı, doğal kauçuk, doğalgaz üretimi, kereste, kakao çekirdeği gibi ürünlerde dünyanın en büyük ihracatçıları arasındadır.

Ülkenin; başkent Kuala Lumpur, Penang, Langkawi, Kota Kinabalu ve Kuching gibi şehirleri ön plana çıkmaktadır. Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı (KLIA), dünyanın en büyük havalimanlarından biridir. Malezya’nın çok kültürlü yapısı, sosyal yaşamında ve zengin mutfağında göz önüne çıkmaktadır. Farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle zengin bir yemek çeşitliliği bulunmakla birlikte ortak bir kültürün de oluşması sağlanmıştır. Turizm açısından bir cazibe merkezi olan ülke, yıllar içinde aldığı sayısız uluslararası ödül ile bölgedeki ve dünyadaki en iyi seyahat noktalarından biri olarak yerini korumuştur.

Malezya’nın öne çıkan gezi noktaları

1. Kuala Lumpur

Tepelerle çevrelenmiş bir vadide, yarımadanın batı sahilinde yer alan ve kelime anlamı çamurlu kavşak olan Kuala Lumpur; Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden biridir. Renkli kültürlerin bir arada yaşadığı şehir, pırıltılı gökdelenler ve gösterişli alışveriş merkezlerine sahiptir.

2. Borneo Adası

Dünyanın en büyük adalarından biri olan Borneo, ekvator çizgisi altında dünyadaki en zengin fauna ve floraya sahip birkaç yerden biri olma özelliğine sahiptir. Adada; tropik yağmur ormanları, uzun uzadıya giden plajlar, mağaralar ve nehirlere rastlamak mümkündür.

3. Redang Adası

Beyaz kum plajları, turkuaz denizi ve dalış noktalarıyla turistler için cazibe merkezi olan Redang Adası, ziyaretçilerin yürüyerek keşfedebileceği kadar küçüktür. Adanın tamamı doğa koruma bölgesidir. Adada, doğa yürüyüşü severleri için birçok alternatif parkur bulunmaktadır.

4. Melaka

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Melaka (Malakka), Kuala Lumpur’a sadece iki saat uzaklıkta. Melaka’da bulunan önemli turistik merkezler şöyle sıralanabilir; Mesih Kilisesi, Jonker Caddesi, Malezya’nın ibadete açık en eski ibadet yeri olan Cheng Hoon Teng Tapınağı.

5. Cameron Hıghlands

Rakımı 1300 metreden başlayıp, 1829 metreye kadar yükselen Cameron Highlands, yemyeşil bir manzara, ormanlar, göller ve vahşi yaşama sahiptir. Malezya’nın doğa koruma bölgelerinden olan lokasyon ülkenin en büyük çay ve çiçek üreticisi.

6. Penang Adası

Penang Adası, ülkenin kuzeydoğu kısmında yer alan, renkli kültürel mirasıyla tarihi binaların ve tapınakların bulunduğu bir yerdir. Şehrin her yanında duvarları Uzak Doğu kültürüne ait murallar süslemektedir.

7. Langkawı Adaları

Andaman denizinin Melaka boğazıyla buluştuğu noktada bulunan Langkawi, 99 plajdan, yağmur ormanı, mangrov ve orman kaplı dağlardan oluşan bir takımadalar grubudur.

8. Perhentıan Adaları

Perhentian Adaları, Malezya’nın kuzeydoğusunda, Tayland sınırına çok yakın bir bölgede bulunmaktadır. Mercan resiflerinin yoğunlukla bulunduğu ana ada ve çok sayıda küçük adadan oluşmaktadır. İki adada da turkuaz bir deniz, beyaz kumsallar ve palmiye ağaçlarını görmek mümkündür.

9. Taman Nagara

Malay dilinde “ulusal park” anlamına gelen Taman Nagara, popüler bir ekoturizm ve macera merkezidir. Ulusal park; ender bitkiler, egzotik kuşlar, Malay kaplanı, Asya fili ve Sumatra gergedanı gibi nadir hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

10. Tıoman Adası

1970’te Times Magazine’in dünyanın en güzel adası olarak seçtiği Tioman Adası, Malezya Yarımadasının doğu kıyısında bulunan küçük bir ada. Özel bitki örtüsü, el değmemiş ormanları, mercan kayalıkları ve dalış alanlarıyla öne çıkmaktadır.

İçeriği Katılım Finans 25. sayısında görüntüleyebilirsiniz. (Eşsiz Doğal Güzellikleriyle Bir Turizm Merkezi: Malezya)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@