İhracatın Önemi Ve Faizsiz Sistemdeki Yapıların İhracata Katkıları

Katılım bankaları ihracata olan katkılarını her geçen gün artırmaktadır

Finansal Okuryazarlık 11.07.2021, 18:16 03.08.2021, 12:12
105
İhracatın Önemi Ve Faizsiz Sistemdeki Yapıların İhracata Katkıları

Gelişmekte olan ülkeler için en büyük sorunlardan birisi kaynak bulma sorunudur. Sadece gelişmekte olan ülkeler için değil, gelişmiş olan ülkeler içinde zaman zaman kaynak bulma sorunu ortaya çıkmaktadır. Kaynak bulmak ve bu kaynağı verimli bir şekilde ekonomik sisteme entegre etmek için, ihracat önemli bir mihenk taşıdır.

İhracatın önemine değinmeden önce bunu bir modelle açıklamak daha doğru olacaktır. NX net ihracatı göstermektedir (net exports). Bunun bileşenleri arasında ihracat ve ithalat vardır. Şöyle ki NX = X-M olarak gösterilebilir. Kısaca ifade etmek gerekirse, eğer ihracat büyük olursa bu net ihracat fazlası olduğu anlamına gelmektedir. İhracatın fazla olması da ülkeye kaynak girişi sağlayacak ve bu kaynaklar ile de muhtemelen yeni yatırım olanakları oluşacak, bu da istihdamı destekler nitelikte olacaktır.

Katılım bankaları ihracata olan katkılarını her geçen gün artırmaktadır

Faizsiz sistemdeki kurumlar ve kuruluşların da ihracat yapan firmalara katkıları olmakla birlikte, kendi içlerinde yapmış oldukları ürünleri ihracat yolu ile dışarıya satmaktadır. Katılım bankaları ihracata olan katkılarını her geçen gün artırmaktadır. Sadece katılım bankaları değil, sömürü mekanizmasının çalışmadığı kurumlar ve bunun yanında sömürü mekanizması olmadan ihracata yapılan katkılarda her geçen gün artmaktadır.

Faizsiz sistem içerisindeki aktörlerin ihracata katkıları

Faizsiz sistem içerisindeki aktörlerin ihracata olan katkılarını belirli alanlara ayırmak daha doğru olacaktır. Bunlardan ilki ihracat yapmak isteyen firmalara topladıkları fonları kullandırarak değer oluşturmak. Kaynak bulmada zorlanan girişimcilere sömürü olmadan kaynak sağlamaktadır. Sürekli gelişen aktörlerin gelecekte daha da yüksek hacimli fon kullandıracağı ve real sektörü destekleyeceği aşikardır.

Başka bir alan ise bankaların direkt olarak başka bir ülkeye giderek orada değer oluşturması ve kaynak elde etmesidir. Buradaki amaç hem o ülkenin kalkınmasına yardımcı olmak hem de o ülke de kullandırdığı fonlarla ülke ekonomisine katkı sağlamasıdır. Katılım bankacılığının hem ülkemizde hem de başka ülkelerde her geçen gün değeri ve faaliyet alanları artmaktadır.

Diğer bir alan ise sermaye piyasalarının ihracıdır. İlk bakışta borçlanma aracı gibi görülse de elde edilen fonların reel sektör tarafından kullandırılması ve buradan bir değer elde edilmesi mümkün olmaktadır. Burada sukuk ihracı ve bunun akabinde elde edilen fonların reel piyasalarda kullandırılması ihracat için de önemli bir alandır.

Katılım bankaları teknolojiyi ihraç ediyor

Son yıllarda pandeminin etkileri ile oluşan dijital dünyaya ayak uydurmak önemli bir konu haline gelmiştir. Hem bunu yaparken müşteriye sunulan dijital hizmet alanlarında bir farklılık oluşturmak hem de iş süreçlerindeki zaman ve enerji maliyetlerini minimize etmek gerekmektedir. Böyle bir dünyada artık faizsiz finansal sistemi benimseyen bankalar dijital ürünlerini dışarıya ihraç etmektedir. Bankaların artık kendi ürünlerini dışarıya ihraç etmesi teknoloji ve AR-GE alanında da önemli bir yol kat edildiğini göstermektedir. Gelecekte yeni normalle birlikte hem teknolojinin hem de e- ticaret gibi sektörlerin önemli hale geleceği bir dönemde katılım bankalarının bu alanda ihracatı teşvik edici hamleleri uzunca konuşulacak konulardan bir tanesi olacaktır.

Emre Kocaoğlu

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 28. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 28. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@