Kızılay, Istırabın Olduğu Her Yerde

Hiçbir ayrım gözetmeksizin insani yardım faaliyetlerinde bulunan Türk Kızılay’ı, Dr. Kerem Kınık’tan dinledik. Dünyanın dört bir yanında insanlığa hizmet veren Türk Kızılay, son yıllarda geliştirdiği örnek projelerle küresel bir...

20 Temmuz 2020, 12:58
Kızılay, Istırabın Olduğu Her Yerde

Hiçbir ayrım gözetmeksizin insani yardım faaliyetlerinde bulunan Türk Kızılay’ı, Dr. Kerem Kınık’tan dinledik.

Dünyanın dört bir yanında insanlığa hizmet veren Türk Kızılay, son yıllarda geliştirdiği örnek projelerle küresel bir aktör hâline geldi. Türk Kızılay’ın ülkemizdeki ve uluslararası alandaki çalışmalarının yanı sıra koronavirüs pandemisi sürecinde imza attığı işleri Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile masaya yatırdık. Kızılay’ın uzattığı yardım elini Katılım Finans okuyucularına detaylı bir şekilde aktaran Kınık, “Plazma Bağışınla İnsanlık Kazanacak’ isimli farkındalık çalışmamızla aldığımız immün plazmalar, pandemi hastanelerinde binlerce kişiye uygulandı. Hastalarımız, bu sayede sağlıklarına daha hızlı kavuşma imkânı buldu.” diyor.

“Kızılay, her gün 300’den fazla ekibiyle kan bağışı alıyor”


İlk olarak Türk Kızılay’ın genel faaliyetlerinden bahsedecek olursak neler söylersiniz?

“Kara Gün Dostu” ifadesini duyan çoğu kişinin aklına Kızılay geliyor. Kızılay, bu haklı ünü en zor günlerde ve ülkemizdeki tüm afetlerde milletimizin yanında yer almasıyla hak etti. Kurumumuz, afet sonrası hizmetler alanındaki hazırlık durumu itibarıyla dünyanın en büyük insani yardım kuruluşlarından biri. Bunun yanı sıra Türkiye’nin kan ihtiyacını da karşılayan kuruluş olan Kızılay, her gün 300’den fazla ekibiyle ülkemizin her bölgesinden kan bağışı alıyor ve testlerini yapıp bileşenlerine ayırarak hastanelere ulaştırıyor. Her yıl yaklaşık 3 milyon ünite kanı hasta ve yaralılarımızın hizmetine sunuyoruz. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte yürüttüğümüz TÜRKÖK Projemizle Ulusal Kemik İliği Veri Bankamızı oluşturuyoruz. Sosyal hizmetlerimizle kimisi için bir gıda kolisi, kimisi için bir kıyafet, yolda kalmış için yol parası, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs ve benzeri onlarca şekilde yardımlar yapıyoruz. Türk Kızılay bünyesinde faaliyetlerini yürüten aşevleri, yaşlı konukevleri, giyim yardım merkezleri ve kimsesizler evlerinden ihtiyaç sahiplerinin yararlanmasını sağlıyoruz. Halkımızın kurban vekâletlerini yoksulların sofrasına taşıyoruz. Yurt dışındaki daimi delegasyonlarımızla mağdurlara yerinde ulaşıyoruz. Sahip olduğumuz üç hastane ve iki tıp merkezinde ihtiyaç sahiplerine ücretsiz, diğer kişilere ise cüzi ücretlerle sağlık hizmeti veriyoruz.

“10 bini aşkın personelimizle gecemizi gündüzümüze katıyoruz”


Türk Kızılay’ın, Türkiye’nin en ücra köşelerine bile yardım ulaştırdığını biliyoruz. Bu kapsamda kaç kişilik bir ekip ve kaç şubeyle hizmet veriyorsunuz?

Dünyanın ilk Kızılay’ı olarak farklı coğrafyalardaki yardıma muhtaç kişilere, milletimizin merhamet elini uzatmak için 10 bini aşkın personelimizle gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Türkiye’de şubelerimizden ve temsilciliklerimizden oluşan 432 birimimiz yer alıyor. Şube ve temsilciliklerimizin içerisinde ise gençlik kolları ile kadın kollarından oluşan gönüllülerimiz faaliyet yürütüyor. Ayrıca Genç Kızılay teşkilatımız da ülke geneline yayılmış olarak hizmet veriyor. Kısacası her mahalleye ve köye ulaşacak durumda bir insani yardım ağımız var.

“Pandemi süreci ve Ramazan ayında 200 bini aşkın Kızılaycı sahada görev aldı”


Türk Kızılay, koronavirüs pandemisi sürecinde hem yurt içinde hem de yurt dışında aktif bir rol alarak değerli işlere imza attı. Bu çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Pandemi sürecinin ilk anından beri mağdur olan vatandaşlarımıza yönelik yardım çalışmalarını Kızılay ailemizin tüm fertleriyle birlikte yürütüyoruz. Sözkonusu süreç ve Ramazan ayında gönüllülerle birlikte 200 bini aşkın Kızılaycı sahada görev aldı. Vefa Sosyal Destek Gruplarına dâhil olarak vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladık ve karşılamaya devam ediyoruz. İhtiyaç sahiplerine gıda ve hijyen yardımlarımız oluyor. Öte yandan ailelerimize nakit desteği sağladık. Kurban paylarından hazırlanan kavurma konservelerini dağıttık. Yurt dışından getirilerek gözlem altında tutulan vatandaşlarımıza yemek hizmeti verdik. Gönüllülerimizle evinden ayrılamayan vatandaşlarımızın hayvanlarının sokağa çıkarılmasına yardımcı olduk. İhtiyaç sahipleri için dezenfektan üretimi de yapıyoruz. Sağlık Bakanlığı’na sahra hastanesi çadırları ürettik ve teslim ettik. İstanbul ve Ankara Ulusal Kan Bankası Referans Laboratuvarlarındaki koronavirüs tanı kapasitesini Sağlık Bakanlığımızın hizmetine sunduk. Bunların yanı sıra sağlık çalışanlarımıza kişisel koruyucu ekipman desteklerimiz de devam ediyor. Evine gidemeyen sağlık çalışanı, doktor ve hemşirelerimize gıda desteği veriyoruz.

"Halkımız, büyük oranda immün plazma bağışında bulundu"


Koronavirüs tedavisi için uygulanan plazma bağışı hastalara umut oluyor. Bu kapsamda Türk Kızılay olarak hızlı bir şekilde çalışmaya başladınız. Konuyla ilgili gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri detaylandırır mısınız?

“Plazma Bağışınla İnsanlık Kazanacak” isimli farkındalık çalışmamızla aldığımız immün plazmalar, pandemi hastanelerinde binlerce kişiye uygulandı. Hastalarımız, bu sayede sağlıklarına daha hızlı kavuşma imkânı buldu. Koronavirüse yakalanmış ve hastanede tedavi gören hastalarımızın taleplerini de karşılayabilir durumdayız. Hatta stok aşamasına geçtik. Halkımız, bu konuda da duyarlı davranarak büyük oranda immün plazma bağışında bulundu. Kendileriyle iletişim kurmaya devam ediyoruz. İmmün plazma bileşenleri konusundaki test cihazlarımıza yenilerini ekledik, acil durumlar için aldığımız plazmalara yedi dakikada test yapabiliyoruz. İlaç üretimi konusunda da ortak çalışmalar yürütüyoruz. Biobankalarla ileriki zamanlarda olası ihtiyaçlar için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

"Kan stoklarımız kritik seviyelere düştü"


Ramazan ayı ve pandemi sebebiyle kan bağışlarında bir düşüş yaşandı. Konuyla ilgili ne tür aksiyonlar aldınız?

Olağanüstü durumlara hazırlıklı olmak adına kan stoklarımızı 100 bin ünite civarında tutmaya özen gösteriyoruz. Ancak yaşanan pandemiye, ramazan ayı da eklenince kan stoklarımız kritik seviyelere düştü. Bu noktada devam eden ihtiyaç için kan bağışı kampanyası başlattık ve her seferinde kanın kaynağının insan olduğunun altını çizerek vatandaşlarımıza çağrıda bulunduk. Çok şükür ki vatandaşlarımız da bu çağrımızı karşılıksız bırakmadı. Bu noktada bir hatırlatma yapmak isterim. Kan ihtiyacı hiç bitmiyor. O nedenle düzenli olarak kan bağışlanması gerekiyor. Biz yılın 365 günü ülkemizin kan ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan tek kurum olarak günlük ortalama 300 noktada kan ekiplerimizi görevlendiriyoruz ve bin 500 hastanenin kan ihtiyacını karşılıyoruz. Vatandaşlarımızdan kan bağışını hayatının bir noktasına yerleştirmelerini ve düzenli olarak Kızılay’ın kan ekiplerini ziyaret etmelerini rica ediyoruz

"İnsani yardım operasyonlarımızı dünyanın dört bir yanında yürütüyoruz"


Türk Kızılay, ülkemizde olduğu kadar uluslararası arenada da gerçekleştirdiği yardımlarla adından söz ettiriyor. Uluslararası yardımlarınızdan bahseder misiniz?

İnsani yardım operasyonlarımızı; Asya’dan Orta Doğu’ya, Balkanlardan Afrika’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki coğrafyalarda dil, din, ırk, millet ve cinsiyet ayrımı gözetmeden yürütüyoruz. Aslında her nerede insan ıstırabı varsa Kızılay orada olmaya çalışıyor. Hâlihazırda Irak, Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Bulgaristan, Somali, Sudan, Güney Sudan, Yemen, Filistin/Gazze, Suriye, Myanmar, Endonezya, Etiyopya ve Senegal olmak üzere 17 bölgede bulunan daimi temsilciliklerimizle bu ülkelere yakın coğrafyalardaki ihtiyaç sahipleri için de insani yardım hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Yine son dönemde, yurt dışı afetlere daha hızlı müdahale edebilmek için lojistik merkezler kurmaya başladık. Şu an için Irak, Bulgaristan ve Gürcistan’da lojistik merkezlerimiz bulunuyor. Kalıcı projelerle de gittiğimiz ülkelerin refah seviyesini artırmaya yönelik çalışmalarımız oluyor. Alandaki tecrübemizi bilen yabancı kuruluşlar bizimle sürekli irtibat hâlinde. Tüm bu yardımlarımızla, Türkiye’nin her sene en çok yardım yapan ülke unvanına sahip olmasına katkı sağlıyoruz.

"Yardımlaşmayı seven herkes Kızılay gönüllüsü olabilir"


Kızılay’da gönüllü olmak için gerekenler nelerdir?

Yardımlaşmayı seven ve yardım etmeyi hayatının merkezine koyan herkes Kızılay gönüllüsü olabilir. Her zaman daha fazla insana ulaşabilmek için hedeflerimizi yükseltiyoruz. Bunda gönüllülerimizin katkısı da büyük diyebilirim. Yardım elini uzatmak isteyen herkesi, bulundukları şehirlerdeki şubelerimize giderek gönüllü olmaya davet ediyorum. Bu kapsamda ayrıca www.genckizilay.org.tr web adresindeki form da doldurulabilir. Bundan sonraki aşamada ise gönüllülerimize gerekli yönlendirmeleri yaptığımızı sizlerin aracılığıyla iletmiş olalım.

"Kızılay’a Destek Altın Katılım Fonu”nu kurduk"


Katılım bankalarıyla işbirliği içerisinde yürüttüğünüz hizmetleri de sizlerden dinlemek isteriz.

“152 yıllık yardım çınarı” olan Kızılay’ın, gün geçtikçe artan insani yardım faaliyetleri ve genişleyen etki alanı sebebiyle ihtiyaç duyduğu finansman kaynaklarına yönelik düzenli ve sürdürülebilir destek sağlamak amacıyla, Kuveyt Türk Katılım Bankası iştiraki olan KT Portföy’le birlikte “Kızılay’a Destek Altın Katılım Fonu”nu kurduk. Kızılay’a Destek Altın Katılım Fonu, Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS) sistemi üzerinden tüm banka veya aracı kurumlardaki TL veya altın karşılığı satın alınabiliyor. Böylece yatırımcılar; gelecekleri için yatırımlarını yaparken, bugünler için yardım bekleyen ihtiyaç sahiplerine de Kızılay aracılığıyla ulaşma imkânı buluyor. Ayrıca Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankalarının internet bankacılığı ekranlarından da hiçbir masraf alınmadan bağışlar yapılabiliyor.

Kızılay’ın sunduğu güvenli bağış yöntemlerinden herhangi birini kullanarak ihtiyaç sahiplerine yardım edebilirsiniz


Katılım finans dergisi aracılığıyla bağış yöntemlerinizi okurlarımıza tekrar hatırlatır mısınız?

Kızılay’ın sunduğu güvenli bağış yöntemlerinden herhangi birini kullanarak ihtiyaç sahiplerine yardım etmek isteyen bağışçılarımız; web sitemiz olan www.kizilay.org.tr’yi kullanarak, 168 ücretsiz çağrı merkezi hattımızı arayarak, bankalardaki Kızılay hesap numaralarını kullanarak ve şubelerimiz aracılığıyla bağışlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir. Ayrıca tüm cep telefonu operatörlerinden “BAĞIŞ” yazıp 2868’e SMS gönderdiğinizde de kolay bir şekilde 10 TL bağışta bulunmuş oluyorsunuz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@