Dünya Genelinde Açık Bankacılığa Sıcak Bakılıyor

Küresel Ekonomi 29.05.2020, 15:32
22
Dünya Genelinde Açık Bankacılığa Sıcak Bakılıyor

Finastra tarafından yapılan dünya çapında 774 bankanın dahil olduğu araştırmaya göre bankaların yüzde 86’sı önümüzdeki 12 ay içinde açık bankacılık yeteneklerini geliştirmek için API kullanmak istiyor

Hesap verilerini üçüncü taraf sağlayıcılarla paylaşmak için Açık API’lerin kullanılması ilk olarak bankalar tarafından şüpheyle karşılansa da sonradan inovasyonun itici bir gücü olduğu konusunda hemfikir oldular.

ABD, İngiltere, Singapur, Fransa, Almanya, Hong Kong ve BAE’deki finans kurumları arasında Koronavirus salgını öncesinde yürütülen araştırma, API’lerin benimsenme olgunluğunu ortaya koyuyor. Ayrıca coğrafyalar arasındaki düzenlemelerin iyileştirilmesi çağrısında da bulunuyor.

Araştırmaya katılan bankaların yüzde 48’i düzenlemelerin inovasyonu baltaladığını düşünüyor. Önceki senelere oranla çok daha sıkı olan regülasyonlar nedeniyle, inovasyonu ilerletebilmek için hükümet desteği gerekiyor. Özellikle Hong Kong’da (%62) Fransa’da (%50) ve Singapur’da (%49) inovasyonu teşvik etmek için yeterli hükümet ya da endüstri desteği olmadığın düşünülüyor.

Araştırma 2020 yılında açık API’lerden faydalanmak isteyen finans kurumların arttığını da ortaya koyuyor. En çok artış yüzde 23 ile ABD’de ve yüzde 17 ile İngiltere’de gözlemlendi. Araştırmada öne çıkan detaylardan birisi de müşteri deneyimi üzerine. Ankete katılan bankaların yüzde 30’u açık bankacılığın daha iyi bir müşteri deneyimi sunmada somut bir etkisinin olduğunu düşünüyor.

Finastra CEO’su araştırmayla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Açık Bankacılığın küresel ölçekte olgunlaştığını görmek umut veriyor. Ancak yine de birçok kişi tarafından daha da büyük fırsatlar yaratmak için henüz erken yıllarında olduğu düşünülüyor. Şu anda bankalar ve teknoloji satıcıları haklı olarak iş sürekliliğine ve iş güçlerini güvende tutmaya odaklanmış durumda. Bu firmaların birçoğunun, bu yeni ortamda müşterileri desteklemek adına teknolojinin yardımıyla pazara yenilikçi çözümler getirmek için inanılmaz bir hızla ilerlediklerini gördük. Salgın sona erdiğinde açık bankacılık ve iş biriliğinin nasıl hızlandığını görmek ilginç olacak.”

Finastra’nın hazırladığı raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Fintechİstanbul

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 30. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 30. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@