Emirates Islamic’in Net Kârı Düştü

Küresel Ekonomi 20.01.2021, 15:24 12.04.2021, 12:27
41
Emirates Islamic’in Net Kârı Düştü

Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen İslami finans kuruluşlarından biri olan Emirates Islamic, 30 Haziran 2020 tarihinde sona eren altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Emirates İslami Başkan, Emirates Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Hesham Abdulla Al Qassim NBD, BAE ekonomisi ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Banka, 2020 yılının ilk yarısında 12 milyon AED (BAE Dirhemi) net kar bildirdi. Net kardaki düşüş banka’nın Covid-19’un gelecekteki etkisini karşılamak için finansmanı ve yatırım defterinde daha fazla değer düşüklüğü yaratmak amacıyla aldığı ihtiyatlı eylemlerle büyük ölçüde ilişkilendirilebilir.

Emirates Islamic H1 2020 Finansal Göstergeler;

 • Toplam gelir, yıllık % 15 düşüşle 1.1 milyar AED’dir.
 • Fonlanan Gelir marjları, düşük kar oranı ortamı nedeniyle yıllık bazda 25 baz puan azalmıştır.
 • 64,2 milyar AED’deki toplam aktifler, 2019 sonundan itibaren % 1 azaldı.
 • Alacakların Finansmanı ve Yatırımları 40.4 milyar AED, 2019 sonundan itibaren % 8 arttı.
 • Müşteri hesapları 2019 sonundan itibaren yatay olarak 45 milyar AED seviyesinde gerçekleşti.
 • Cari ve Tasarruf hesapları 2019 sonundan itibaren % 10 oranında bakiye kaydediyor.
 • Değer Düşüklüğüne Uğramış Finansman Oranı % 8,2 ile güçlü karşılama oranı % 103,2’dir.
 • Ana finansmanının mevduat oranına % 90 oranında sağlıklı likidite pozisyonu göstermektedir.
 • 1. Aşama sermaye oranı % 18,9 ve Sermaye yeterliliği oranı % 20’dir.

“BAE ekonomisi dayanıklılık gösterdi”

Emirates İslami Başkan, Emirates Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Hesham Abdulla Al Qassim NBD şunları söyledi, “Covid-19’un işimiz üzerinde bir etkisi olsa da, BAE ekonomisi aşamalı bir yeniden açılmaya yanıt verdiği için dayanıklılık gösterdi ve biz kendimize güveniyoruz. Ülkenin liderliği, acil durumları ele almak ve ekonominin uzun vadeli toparlanmasını ve büyümesini desteklemek için gerekli düzenleme ve çerçeveleri oluşturmada olağanüstü bir güç ve öngörü göstermiştir. Temel Şeriat ilkelerimize bağlı olarak ve topluma olan bağlılığımızı yansıtan Covid-19’un bir sonucu olarak finansal zorluklarla karşılaşan müşterilerimize yardım destekleri sunan ilk İslami bankalar arasında yer aldık. 2020 yılında, 35.400’den fazla müşteriye 2,09 milyar AED tutarındaki taksit ertelemelerinde yardımcı olduk.

BAE’nin önde gelen İslami finans kurumu olarak, bu zorlu zamanlarda müşterilerimizi desteklemeye devam etmemizi sağlamak için kararlı ve proaktif adımlar atmaya devam edeceğiz. Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve daha geniş topluluğun sağlığı ve güvenliği konusunda kararlıyız. ”

“Dijitalleşme, bankacılık hizmeti sunmak için kritik öneme sahiptir”

Emirates İslami İcra Kurulu Başkanı Salah Mohammed Amin şunları söyledi; “H1 2020 için finansal sonuçlarımız, BAE’nin kilitleme kısıtlamalarını kolaylaştırması ve ekonomik toparlanmaya yönelik aşamalı bir plan başlatması nedeniyle ölçülü ve tedbirli yaklaşımımızı yansıtmaktadır. Güçlü bilançomuz ve sağlıklı pazar payımız bankanın sadık müşteri tabanımızı desteklemeye devam etmesini sağlıyor, böylece hepimiz benzeri görülmemiş zamanlardan daha da güçlü çıkabiliyoruz. Dijitalleşme ve yeniliğe olan güçlü odağımız, müşterilere kesintisiz bir bankacılık hizmeti sunmak için kritik öneme sahiptir. Güvenli platformumuzda artan sayıda müşterinin dijital olarak daha aktif olmasından memnuniyet duyuyoruz. İleride, müşterilerimizin bu yeni ortamda ihtiyaçlarını karşılamak ve pazardaki lider konumumuzu korumak için dijital bankacılık çözümlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. ”

Emirates Islamic, toplumun daha az şanslı ve ayrıcalıklı olmayan bölümlerini destekleme rolünü oynamaya devam etti. Emirates İslami Yardım Fonu aracılığıyla Banka, 2020’nin ilk yarısında bir dizi hayır kurumuna 22 milyon AED dağıttı. Emirates Islamic, güçlü finansal performansı ve hizmet mükemmelliğine olan bağlılığı ile yenilikçi ilkelere uyumlu ürün ve hizmetlerinden ötürü küresel endüstriye tanındı.

 • Banka, Financial Times’ın aylık yayını The Banker tarafından ‘Yılın İslam Bankası – BAE 2020’ seçildi.
 • Emirates Islamic, New York merkezli Global Finance dergisinin ‘Dünyanın En İyi İslami Finansal Kurumları’ listesinde ‘BAE 2020’de En İyi İslami Finansal Kurum’ olarak da tanındı.
 • Emirates Islamic, World Finance Magazine’in küresel İslami Finans Ödülleri’nde 2019’un ‘En İyi İslam Bankası’ ve ‘En Yenilikçi İslam Bankası’ seçildi.
 • Banka ayrıca Islamic Finance News tarafından ‘En Yenilikçi İslam Bankası’ ödülüne layık görüldü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 31. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 31. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@