Türkiye Finans’a 180 Milyon Dolar Tutarında Murabaha Finansmanı

Murabaha 20.09.2015, 03:15
66
Türkiye Finans’a 180 Milyon Dolar Tutarında Murabaha Finansmanı

Türkiye’nin öncü katılım bankası Türkiye Finans, 180 milyon dolar tutarında murabaha finansmanı temin etti. Bir yıl vadeli olan murabaha finansmanı işlemine 4 farklı ülkeden 5 banka katıldı. İşlemin konsorsiyum eş liderliğini Standard Chartered Bank, HSBC, The Saudi British Bank ve Noor Islamic Bank PJSC üstlendi.

Katılım bankacılığının öncüsü Türkiye Finans, 5 bankanın katılımıyla 4 ülkeden 180 milyon dolar tutarında bir yıl vadeli murabaha finansmanı temin etti. Murabaha finansmanının maliyeti Libor+ yıllık % 0.90 olarak gerçekleşti.

Murabaha finansmanıyla ilgili konuşan Türkiye Finans Katılım Bankası Hazine ve Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Hakan Uzun, “2016 yılında Türk bankacılık sektörünün yurtdışı bankalardan kullandığı toplam borçlar 4.8 milyar dolar azaldı. Böyle bir dönemde, tüm bu zorluklara rağmen başarılı bir sendikasyon işlemini bankamız adına gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Katılım bankacılığı sektöründe maliyetleri düşürmek konusunda öncü olabilmek için oldukça rekabetçi bir fiyat ile global bankalarla görüşmelerimize başladık. Borçlanma hedefimizin iki katı talep aldık; bu durum uluslararası finans piyasalarının ülke ekonomimize ve Türkiye Finans’a duydukları güvenin bir göstergesidir” dedi. Murabaha finansmanı ile öncelikle KOBİ’ler olmak üzere kurumsal finansmana ihtiyacı olan firmalara destek vereceklerini vurgulayan Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılında bir yandan Türkiye ekonomisine verdiğimiz katkıyı artırararak sürdürmeyi diğer yandan da katılım bankacılığının gelişimine yön veren kurum olmaya devam etmeyi hedefliyoruz.”

MURABAHA FİNANSMANI İŞLEMİNE KATILAN BANKALAR

Standard Chartered Bank, HSBC, The Saudi British Bank, Noor Islamic Bank PJSC, Citibank N.A

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 31. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 31. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@