İstanbul Finans Merkezi Zirvesi: Hedef dünyada ilk 10’a girmek

İstanbul Finans Merkezi Zirvesi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımı ile gerçekleşti. Zirvede açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, “Saatlik uçuş mesafesinde 1,6 milyar nüfus, 30 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe erişim imkânıyla, İstanbul’u, dünyanın ilk 10 finans merkezinden biri yapmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bölgesel Ekonomi 04.05.2023, 14:03
İstanbul Finans Merkezi Zirvesi: Hedef dünyada ilk 10’a girmek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “İstanbul Finans Merkezi Zirvesi”ne katıldı. Bakan Nebati, “Tek haneli enflasyona ulaşıncaya kadar kararlılıkla hareket edeceğiz. Biz enflasyonu bu ülkenin gündeminden, büyümeden taviz vermeden çıkartacağız” dedi.

“BU MERKEZ, TÜRKİYE’Yİ, ÖNCE BÖLGESEL VE SONRASINDA DA KÜRESEL BİR FİNANS MERKEZİ HALİNE GETİRMEK HEDEFİYLE MİLLETİMİZE KAZANDIRDIĞIMIZ GÜÇLÜ BİR POTANSİYELDİR”

Finans Merkezi’nin önemine değinen Bakan Nebati, “Gerçekleştirecek olduğumuz paneller; sermaye piyasalarımızın, finans sektörümüzün geleceğine önemli katkılar sunacaktır. Küresel finansın ağırlık merkezi giderek daha bariz şekilde batıdan doğuya doğru kayıyor. 21. yüzyılda bu merkezin yeninden tesis edildiği günümüzde olması gereken yere doğru geliyor. 10 yıllık bir gayret sonrasında İstanbul Finans Merkezi’ni ülkemize kazandırdık. Bu Merkez, Türkiye’yi, önce bölgesel ve sonrasında da küresel bir finans merkezi haline getirmek hedefiyle milletimize kazandırdığımız güçlü bir potansiyeldir. Bizler, sağlam bir duruş sergilemeye devam ederken, son dönemde uygulanan yüksek faiz politikalarının bir sonucu olarak ABD ve AB ülkelerinde banka iflaslarına şahit oluyoruz” dedi.

KATILIM FİNANS KANUNU ÇALIŞMALARIMIZI KISA SÜRE İÇERİSİNDE TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bakan Nebati, “Katılım Finans Kanunu çalışmalarımızı kısa süre içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Finansal tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve rekabetin güçlendirilmesine yönelik gözetim çerçevemizi güçlendireceğiz. Selektif kredi politikalarımızla, kredileri üretken alanlara yönlendiriyor, finansmana erişimi kolaylaştırıyoruz. Dünyada Kredi Garanti Fonu sistemini en etkin kullanan ülkelerden biri olarak, yatırım ve üretim kapasitemizi artırma hedefimiz istikametinde tüm işletmelerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Yatırım ortamını daha da iyileştirmeye ve yatırımcı ailemizi genişletmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“DÜNYANIN İLK 10 FİNANS MERKEZİNDEN BİRİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Finans Merkezi’nin geleceği hakkında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Saatlik uçuş mesafesinde 1,6 milyar nüfus, 30 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe erişim imkânıyla, İstanbul’u, dünyanın ilk 10 finans merkezinden biri yapmayı hedefliyoruz. Bu istikametinde, gereken tüm çalışmayı yapmak için kesin kararlıyız. 6 aydan bu yana azalarak yüzde 43,68 seviyesine gerileyen enflasyonla kararlı mücadelemizi kesintisiz şekilde sürdüreceğiz. Nasıl ki benzin ve motorin fiyatları 30 liralardan 20 liralara gerilediyse, LPG fiyatlarında istikrar sağlandıysa, ay çiçek yağı fiyatlarında geçen yılki artış yoksa şu an fiyat artışı yaşanan ürünlerde de fiyat istikrarı sağlayacağız. Böylece, bu ürünler üzerinden birilerinin siyaset yapmasını engelleyeceğiz. Ülkemizde enflasyonu daha da gerileterek bir gündem maddesi olmaktan çıkaracağız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@