KAD-SİS'e Dördüncü Katılım Bankası Da Dahil Oldu

İAR, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla devreye aldığı Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi'ne (KAD-SİS) Türkiye Finans Katılım Bankası'nın eklenmesi ile sistemdeki katılım banka sayısı 4'e toplam banka sayısı ise 10'a çıktı. İstanbul Altın Rafinerisi’nin altın tasarruf sistemi çerçevesinde ekonomiye kazandırdığı KAD-SİS modeli, her geçen gün paydaş ve yatırımcı sayısını artırmaya devam ediyor.

Bölgesel Ekonomi 20.03.2023, 10:32 20.03.2023, 12:17
KAD-SİS'e Dördüncü Katılım Bankası Da Dahil Oldu

İstanbul Altın Rafinerisi'nin (İAR), yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla devreye aldığı Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi'ne (KAD-SİS) Türkiye Finans Katılım Bankası da dahil oldu. 

İAR'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Finans Katılım Bankası, KAD-SİS kapsamına giren ilk özel katılım bankası oldu. Böylece sisteme entegre çalışan banka sayısı da 10'a çıktı.

SİSTEMDEKİ KATILIM BANKALARININ SAYISI 4'E ÇIKTI

Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım'ın yanı sıra İş Bankası, DenizBank, Akbank, Emlak Katılım da sisteme entegre durumda.

Bir Fintech projesi olarak başlatılan KAD-SİS'in altyapısının mevzuatlara uygun oturtulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Darphane ile kapsamlı çalışmalar yapıldı.

TEMEL AMAÇ YASTIK ALTINDAKİ ALTINLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

İAR'ın yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili 2018 yılında hayata geçirdiği KAD-SİS'e duyulan güven de her geçen gün artıyor.

Altın tasarruf modeline uygun olarak, bankalar ve kuyumcularla iş birliği içinde ilerleyen sistemde, ilk çalışmalar kamu bankalarıyla başlatılmış, daha sonra sisteme özel bankalar da dahil olmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@