Külliye’de ekonomi zirvesi: Ekonomimizin rekabet gücünü ve verimliliğini arttırmaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) ardından yaptığı açıklamada, toplantıda yeni döneme ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yapıldığını, ilgili tüm kurumların uyum, iş birliği ve tam bir koordinasyon içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çerçevesini çizdiği temel amaçlar doğrultusunda yoğun bir çalışma sergileme azminin vurgulandığını söyledi.

Bölgesel Ekonomi 15.06.2023, 16:48
Külliye’de ekonomi zirvesi: Ekonomimizin rekabet gücünü ve verimliliğini arttırmaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da katıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, reform işareti ve sonbaharda yapılacak OVP ile bütçede kaynak tahsisinin dağılımında farklılaşma işareti verildi. Ayrıca, seçim dönemi vaatlerinin kademeli olarak hayata geçirileceği de açıklandı. Yılmaz, STK, iş dünyası, akademi ve diğer paydaşlarla istişare içinde olunacağını da belirtti.

YENİ DÖNEMDE REFORM VURGUSU

Toplantının sonunda Cevdet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada, makroekonomik görünüm ve bütçenin görünümünün değerlendirildiği, mevcut politika metinlerinin gözden geçirildiği vurgulandı. Yılmaz, yeni döneme yönelik olarak ise reform işareti vererek, “Yeni dönemde para politikasının yanı sıra, maliye ve yapısal reformlar ile Türkiye finansal istikrarını pekiştirecek, insan odaklı kalkınmasını sürdürecektir” dedi.

KAYNAK TAHSİSİNDE VE POLİTİKALARDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MALİ ALAN OLURSA YATIRIM VE SOSYAL HARCAMAYA VERİLECEK

Cevdet Yılmaz açıklamasında, Eylül ayında açıklanacak OVP’ye gönderme yaparak, bu programda mevcut politikalardan değişiklik ve aynı zamanda kaynak tahsisinde farklılaşma işareti verdi. Yılmaz, “Eylül ayında OVP ile kamu politika ve uygulamalarını gözden geçirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceğiz. Bütçe sürecinde önceliklerimizi detaylı olarak ortaya koyacak, Türkiye Yüzyılı vizyonu ile ekonomik yapımızı daha da güçlendireceğiz. Mali disiplin ve kamuda tasarruf anlayışı içinde hareket edecek, mali alanımızı sosyal harcama ve nitelikli yatırımlar için kullanacağız.” diye konuştu.

SEÇİM VAATLERİ KADEMELİ OLARAK HAYATA GEÇİRİLECEK

Yılmaz, seçim beyannamesinde belirtilen politikalar ile vaatlere yönelik olarak ise “Seçim beyannamemizde ortaya konulan politika ve vaatleri plan ve program ve eylem planları ile belli bir takvim dahilinde hayata geçirecek, bir yandan yaşadığımız depremlerin yaralarını sararken diğer yandan temel sorun olarak gördüğümüz enflasyonla mücadele konusunda etkin ve kararlı adımlar atacağız” bilgisini verdi.

YÜRÜRLÜKTEKİ DESTEKLER DEVAM EDECEK

Mevcut politikaların içinde yoğun olarak bulunan teşviklerin bu süreçte devam edeceği ancak piyasa kurallarının etkinleştirileceğinin işaretini de veren Yılmaz, “Serbest piyasa kuralları içinde ekonomimizin verimlilik ve rekabet gücünü artırmaya dönük adımlara kararlılıkla devam edilecektir. İstikrar ve güven içinde büyümek, istihdamı artırmak, büyüme nimetlerini adaletle paylaştırmak temel amaçtır. Bu amaca yönelik yatırım üretim istihdam ihracat hedefini gerçekleştirirken cari açığı sürdürülebilir büyümenin üzerinde bir engel olmaktan çıkarmaya kararlıyız. Bu doğrultuda teknolojik atılımları devam ettirecek, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle ihracat ve turizm gelirlerimizi artıracağız.” İfadesini kullandı.

Cevdet Yılmaz, bölgede oluşan zorluklara vurgu yaparken, bazı fırsatların da doğduğunu belirterek, tutarlı bir politika setiyle ülke menfaatleri doğrultusunda bu fırsatların yönetileceğini belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@