TBB GRI Standartları ile uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

Türkiye Bankalar Birliği, sürdürülebilirlik performansını ve bu doğrultudaki hedeflerini kapsayan ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı.

Bölgesel Ekonomi 06.07.2023, 17:22 06.07.2023, 17:23
TBB GRI Standartları ile uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

Küresel Raporlama İnisiyatifi (GRI) tarafından yayımlanan GRI Standartları’yla uyumlu olarak hazırlanan Rapor, Birliğin 2022 yılına ait ekonomik, çevresel ve sosyal performansını paydaşlarının bilgisine sunuyor. Çalışma ortamındaki enerji verimliliğinden atık yönetimine, çalışan haklarından şeffaflığa kadar birçok alanda takip ve analizleri içeren raporun her yıl yayımlanması planlanıyor.

Sürdürülebilir kalkınmanın başarıya ulaşması için finans ve bankacılık sektörünün kritik öneme sahip olduğu bilinciyle çalışmalarına devam eden Türkiye Bankalar Birliği, sürdürülebilirlik ve finansın kesiştiği konularda üyeleri ile tüm paydaşları için rehberler, raporlar ve yayınlar sunuyor. Birlik, sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde finans ve bankacılık sektörü temsilcilerinin sürdürülebilirlik uygulamalarına teşvik edilmesi ve farkındalıklarının artırılmasına çaba sarf ediyor.

“YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN FİNANS VE BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİNİN BİLİNCİNDEYİZ“

Yeşil dönüşüm için iş birliklerinin gücüne inanarak, üyeleriyle birçok platformda bir araya geldiklerini belirten Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, “2009 yılından bu yana, üyelerimizin kredilendirme süreçleri ve diğer bankacılık işlemlerinde sürdürülebilirlik konularını sistematik bir şekilde yönetmesine rehberlik eden bir Sürdürülebilirlik Çalışma Grubumuz var. Birliğimiz, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ile mücadele, iklim finansmanı konularına yönelik olarak ulusal ve uluslararası gündemi yakından takip ederek koordinasyon çalışmaları yapıyor. Sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerimizin bir çıktısı niteliğinde hazırladığımız ilk Sürdürülebilirlik Raporumuzla da Birliğimizin yaklaşımını paydaşlarımızın bilgisine sunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“DOĞRUDAN VE DOLAYLI OLARAK TÜM ÇALIŞMALARIMIZDA SKA’LARA KATKI SAĞLIYORUZ”

Birliğin, ağırlıklı olarak doğrudan 6, dolaylı olarak ise tüm Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA) katkıda bulunduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Çakar, “Sürdürülebilirliği sadece çevresel değil, sosyal ve yönetişimsel tüm boyutları ile ele alarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlamayı hedefliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında da Birliğimiz’de kadın çalışan oranı yüzde 55, kadın yönetici oranı da yüzde 33 seviyesine geldi” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin ilk Sürdürülebilirlik Raporu’na aşağıda verilen internet sitesi adresinden ulaşılabilir;
https://www.tbb.org.tr/Content/Upload/Dokuman/8954/Turkiye_Bankalar_Birligi_Surdurulebilirlik_Raporu.pdf

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@