Türkiye Finans Katılım Bankası'ndan Ekonomiye 93.4 Milyarlık Katkı

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın aktif büyüklüğü 2022 yılının ilk yarısında 141,8 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bölgesel Ekonomi 16.08.2022, 10:26 16.08.2022, 13:36
Türkiye Finans Katılım Bankası'ndan Ekonomiye 93.4 Milyarlık Katkı

Türkiye Finans Katılım Bankası bu yılın ilk yarı yıl konsolide finansal sonuçlarını KAP’a açıkladı. Bankanın toplam aktifleri geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 23’lük artışla 141,8 milyar lira seviyesine ulaşırken ülke ekonomisine nakdi ve gayri nakdi fonlar aracılığıyla sağladığı destek 93,4 milyar lira oldu. Toplumun farklı kesimlerini kucaklayan fon toplama ve finansman stratejisinin olumlu sonuçlarını bu yarıyılda da alan banka, fonlama kaynakları arasında katılma hesaplarını yüzde 45 oranında güçlü bir büyüme ile 65 milyar lira seviyesine çıkardı. TL cinsinden topladığı fonları yıl başından bu yana yüzde 72 oranında arttıran Türkiye Finans, büyük küçük demeden birikim yapmayı öne çıkaran fon toplama stratejisi sayesinde Türk lirası tasarrufların artmasına da büyük katkı sağladı.

TÜRKİYE FİNANS “ÜRETİME DÖNÜŞ” STRATEJİSİNDE İSTİKRARINI SÜRDÜRÜYOR

Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun yenilikçi finansal enstrümanlar geliştirerek “Üretime Dönüş” vizyonuyla hareket eden Türkiye Finans, kullandırdığı fonları geçen yıl sonuna göre yüzde 24 artışla 93,4 milyar lira seviyesine ulaştırdı. Ayrıca piyasalara verdiği güvenin bir sonucu olarak topladığı fon miktarını geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 27 oranında arttıran banka, 107,6 milyar liraya ulaşarak sürdürülebilir büyümesini devam ettirdi. 2022 yılının ilk yarısında güçlü sermaye yapısını koruma hedefine ulaşan Türkiye Finans, yasal öz kaynaklarını 13,7 milyar lira seviyesine çıkardı.

İlk yarıyıl sonuçlarıyla ilgili görüş veren Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam şu ifadelerde bulundu: “Toplumun farklı kesimlerine fayda sağlayan fon toplama ve finansman stratejimizin sonucunda bankamız, fonlama araçlarında katılma hesaplarının ağırlığını güçlü bir şekilde arttırmayı başardı. Bu başarıda ‘yenilikçilik gücümüzdür’ anlayışımızla ortaya koyduğumuz ürün ve hizmetlerin payı büyük oldu. Çok kısa sürede devreye aldığımız Kur Korumalı TL Katılım Hesabı ve Yuvam Hesap gibi ürünler toplam fon toplama hacmimiz içerisinde Türk lirasının gücünü artırırken uzaktan müşteri edinimi gibi sektörümüzde çığır açan gelişmeler, dijital bankacılık portföyümüzde müşteri ihtiyaçlarını yer ve zamandan bağımsız karşılamayı hedefleyen servis modeli bankacılığının görünür olmasını sağladı. Bu durum eXtra Limit, Hızlı Finansman gibi sektörümüze ve ülke ekonomisine finansman geliri yaratacak, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip dijital altyapısı kuvvetli ürünler geliştirmemizin önünü açtı.”

İnsan odaklı bankacılık anlayışından ayrılmadan dijital bankacılık alanında yaptıkları yatırımlar sayesinde sektörde kuralları değiştiren tüm gelişmelere ilk uyum sağlayan banka olma iddiasını sürdürdüklerini dile getiren Murat Akşam sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizin dört bir yanındaki herkesin finansal hizmetlere eşit bir şekilde erişmesine önemli ölçüde katkı sağlayan düzenlemeler sayesinde dijital bankacılığın tüm sınırlarını kullanıyoruz. eXtra Limit gibi sektöre öncülük eden yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirerek müşterilerimize görünmez bankacılık kavramının konuşulmaya başlandığı yeni dünyada günlük hayatları içerisinde ek bir süreç veya zorluk yaratmadan hizmet vermeyi başarıyoruz. Müşteri deneyiminin kusursuz olması gereken sektörümüzde ürün çeşitliliği ve teknolojik kolaylık sunarken, müşterilerimizin gün içerisinde sıklıkla gerçekleştirdiği bireysel bankacılık işlemlerini masrafsız olarak yapabilmelerini sağlıyoruz. Çünkü biz toplumun tabanına yayılan büyüme stratejimizle; büyük küçük demeden birikim yapmak isteyenlerin, üretenlerin, emek ve özveriye inananların yanında olmayı yani insan odaklı bankacılık anlayışımızı her adımımızda güçlendirmeyi önceliğimize alıyoruz.”

Türkiye’nin en büyük 12. bankası olarak ilk 10’a girme hedefini koruduklarını kaydeden Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ederek sektörde üstlendikleri oyun kurucu rolünü pekiştireceklerini belirtti. Akşam “Bu duruşumuzdan aldığımız güçle, üretime ve ticarete destek odağımızdan ve insan odaklı bankacılık anlayışından ödün vermeden mevcut ekosistemimizi büyütmeyi sürdüreceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@