Emlak Katılım’ın aracılığını üstlendiği "Fon Kullanımı ve Etki Raporu" yayımlandı

Emlak Katılım’ın aracılığını üstlendiği "Eser Sözleşmesine Dayalı Yeşil Kira Sertifikası" ihracına ilişkin Fon Kullanımı ve Etki Raporu yayımlandı

Finansal Raporlar 12.01.2024, 15:11
Emlak Katılım’ın aracılığını üstlendiği "Fon Kullanımı ve Etki Raporu" yayımlandı

Emlak Katılım’ın aracılığını üstlendiği 'Eser Sözleşmesine Dayalı Yeşil Kira Sertifikası' ihracına ilişkin Fon Kullanımı ve Etki Raporu yayımlandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Emlak Katılım, Türkiye Varlık Fonu tarafından kurulan ve İstanbul Finans Merkezi projesini yürüten TVF İFM AŞ’nin fon kullanıcısı olduğu, Eser Sözleşmesine Dayalı Yeşil Kira Sertifikası ihracına aracılık etti.

2 yıl vadeli, 600 milyon lira sukuk ihracından elde edilen gelir İstanbul Finans Merkezi’nde yapımı devam eden yeşil binaların yapım sürecinden işletme dönemine kadar her aşamada çevreye olan olumsuz etkileri azaltmak amacıyla kullanıldı.

Yapılan bağımsız değerlendirmelerin sonucunda, İstanbul Finans Merkezi binasının inşa sürecinde oluşturduğu karbon emisyonunun, normal bir ticari binaya kıyasla az olduğu değerlendirildi.

Rapora göre, enerji ve su verimliliği konusunda önemli tasarruflar sağlanırken; atık yönetimi, döngüsel ekonomiye geçiş konularında fayda sağladığı ve yenilikçi ulaşım servisleri için de gerekli altyapı hizmetlerini karşılaması nedeniyle projenin, Avrupa Birliği'nin belirlediği taksonomi çerçevesine de uygun olduğu görüşüne ulaşıldı.

Binanın inşa sürecinde yaklaşık 1 milyon 116 bin 834 ton karbondioksit eş değerindeki salımı önlediği gibi, kullanım süresince yılda yaklaşık 294 ton karbondioksit eş değerindeki emisyonu engellediği ve yaklaşık 500 bin metreküp su tasarrufu sağladığı hesaplandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@