Kuveyt Türk’ten Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu

Kuveyt Türk, geleceğin bankacılık ve finans trendlerini kapsayan ‘Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu’nu Fikrinn Platformu üzerinden yayınladı.

Finansal Raporlar 29.05.2023, 11:10 05.06.2023, 10:53
Kuveyt Türk’ten Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu

Kuveyt Türk, yenilikçi fikirleri hayata geçirmek için kurduğu Fikrinn Platformu’nda, günümüzün trend konularıyla ilgili önemli bilgi ve tespitler içeren araştırma raporlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Kuveyt Türk, daha önce yayınladığı No-Code ve Low-Code Araştırma Raporu, Kripto Paralar Araştırma Raporu ve Metaverse Araştırma Raporu’nun ardından ‘Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu’nu Fikrinn Platformu üzerinden yayınladı.

AÇIK BANKACILIĞIN MÜŞTERİLERE SUNDUĞU İMKANLAR ARTIYOR

Kuveyt Türk’ün Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Müdürlüğü tarafından hazırlanan 26 sayfalık rapor, ‘Finansal Ekosistemin Gelişimi’, ‘Tanımlar’, ‘Temel Göstergeler’, ‘Dünyadaki Gelişmeler’, ‘Türkiye’de Mevcut Durum’, ‘Açık Finans ve Açık Veri Odağında Şirketler’ ve ‘Açık ve Paylaşımlı Finans Ekosisteminin Katkıları’ isimli alt başlıklardan oluşuyor. Açık bankacılığın müşterilere sunduğu faydaları kapsamlı bir şekilde değerlendiren rapor, açık bankacılık temelli kurulan platformların hızlı büyümesinin sağlıklı olup olmadığına mercek tutuyor. Gelecekte müşterilerin hayatında daha fazla yer alacak teknoloji ve kavramların incelendiği rapor, güncel ve trend örneklerden yola çıkarak özgün sonuçlar ortaya koyuyor.

“AÇIK BANKACILIK, AÇIK VERİ VE API BANKACILIĞI KONULARINI DERİNLEMESİNE İNCELEDİK”

Kuveyt Türk Strateji ve İnovasyon Grup Müdürü Dr. Selman Ortaköy, yayınladıkları raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Katılım finans hizmetlerinin geniş kitlelere ulaşması için teknoloji ve insan odaklı çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Dünya çapında gelişen trendleri ve yenilikçi teknolojileri radarımıza alıyor, çalışmalarımıza dahil ediyoruz. Güncel konular özelinde oluşturduğumuz raporları yayınlayarak hem müşterilerimizin hem de bu konulara ilgi duyan, merak edenlerin kullanımına sunuyoruz. Bu kapsamda, bankacılık ve finans sektörünün yükselen trendlerinden açık bankacılığın geleceğini inceleyen bir rapor hazırladık. Raporumuz açık bankacılık, açık finans, açık veri ve API bankacılığı gibi konuları herkesin anlayabileceği şekilde derinlemesine inceliyor. Bu kavramların geleceğine yönelik kıymetli bilgi, bulgu ve sonuçları ortaya koyuyor. İnovatif teknolojilere yönelik yatırım ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürürken, dünya çapında giderek önemi artan teknolojilerle ilgili raporlar hazırlamaya ve güncel ve trend konularda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

AÇIK BANKACILIK GEÇİDİ

Finansal ekosistemin geldiği noktaya ve müşteri beklentilerine değinerek başlayan rapor; açık bankacılık, açık finans ve açık veri kavramlarının temeline inerek kapsamlarını, neler sunduğunu ve aralarındaki farkları okuyucularına sunuyor. Açık bankacılık hizmetleri, açık finans gibi konularda geleceğe yönelik önemli bulgular sunan raporda, Avustralya’daki ‘Consumer Data Right’, ABD’deki ‘Financial Data Exchange’, İngiltere ve Brezilya’daki ‘Open Finance Initiative’ gibi örnekler incelenerek açık finans kapsamında ülkelerin gelişmişlik seviyeleri karşılaştırılıyor. Türkiye’de BKM tarafından hizmete açılan ‘Açık Bankacılık Geçidi’yle de bugüne kadar ülkemizde atılan adımlar değerlendiriliyor. Açık finans ve açık veri odaklı girişimlerin de incelendiği rapor, bu kavramları daha yakından tanımak ve anlamak isteyen herkese güncel ve özgün bilgiler sunuyor. ‘Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu’na https://fikrinn.kuveytturk.com.tr/raporlar adresinden ulaşılabiliyor.

FİKRİNN PLATFORMU MÜŞTERİLERE YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR

Kuveyt Türk’ün yenilikçi fikirleri hayata geçirebilmek, müşterilerin ürün ve hizmetlerle ilgili değerlendirmelerinden yola çıkarak daha iyi bir müşteri deneyimi sunabilmek amacıyla hayata geçirdiği Fikrinn Platformu, üniversite öğrencileri ve girişimciler ile tüm bireysel ve kurumsal müşterilerin fikirleriyle büyümeye devam ediyor. Fikrinn Platformu, fikirlerin finans dünyasına yeni bir soluk getireceği inancıyla günümüzün yükselen trendleri olan açık finans, açık veri, blok zincir teknolojileri, kripto paralar, metaverse, web 3.0, NFT gibi kavramların bugünü ve geleceğini aktaran raporlar yayınlıyor. Platforma https://fikrinn.kuveytturk.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@