Tam Bir Asırdır, Bağımlılıkla Mücadele Ediyoruz

Yeşilay’ın çalışma prensibi, projeleri ve koronavirüsle mücadelede aldığı önlemler hakkında tüm merak edilenleri Prof. Dr. Mücahit Öztürk’e sorduk Bağımlılıkla mücadelede 100. yaşını kutlayan Yeşilay, “iyi ve...

12 Mayıs 2020, 18:34
Tam Bir Asırdır, Bağımlılıkla Mücadele Ediyoruz
Yeşilay’ın çalışma prensibi, projeleri ve koronavirüsle mücadelede aldığı önlemler hakkında tüm merak edilenleri Prof. Dr. Mücahit Öztürk’e sorduk

Bağımlılıkla mücadelede 100. yaşını kutlayan Yeşilay, “iyi ve sağlıklı yaşamın yanında” olma vizyonu doğrultusunda, tam bir asrı geride bırakmış durumda. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: “Kurulduğu ilk günden bu yana her zaman insan sağlığını ve onurunu düşünerek toplumu bağımlıkların zararlarından korumak amacıyla çalışan Yeşilayımızın, 100 yıllık kıymetli emanetine sahip çıkmak için büyük bir özveriyle çalışıyoruz.” diyor. Bizler de buradan hareketle, Yeşilay’ın çalışma prensibi, mevcut ve yeni projeleri, koronavirüsle mücadelede aldığı kurumsal ve toplumsal önlemler hakkında tüm merak edilenleri Öztürk’e sorduk.

YEŞİLAY’IN ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Yeşilay olarak bu sene 100’üncü yaşımızı kutluyoruz. Tam bir asırdır canla başla, büyük bir sorumluluk ve titizlik ile bağımlılıkla mücadele ediyoruz. Türkiye genelinde 117 şubede ve dünya genelinde ise 80 ülkede hizmet veriyoruz. Alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılıkları ile ilgili bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz.

Bağımlılıkla mücadele içerisindeyken, sağlıklı yaşamı teşvik eden pek çok projeyi de hayata geçiriyoruz. “Uluslararası Karikatür Yarışması”, “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması”, “Yeşilay Bisiklet Turu” gibi sanattan spora farklı alanlarda yürüttüğümüz çalışmalarla 7’den 70’e herkesin bağımlılıklardan uzak ve sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunuyoruz.

Diğer yandan 42 YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) ile bağımlılara ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği veriyoruz. Bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibimizle, bize ulaşan kişilere; tütün, alkol ve madde bağımlılığı konularında bilgi verme, onları doğru yönlendirme ve psikososyal destek hizmetleri sunuyoruz.

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE ETTİĞİMİZ BU DÖNEMDE DE SAĞLIKLI YAŞAMIN ÖNEMİNİ ANLATMANIN VE BAĞIMLILIKLARLA SAVAŞMANIN EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUMUZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Bunlar ilk akla gelen çalışmalarımız olmakla birlikte, Türkiye’nin dört bir yanında binlerce gönüllümüzle bağımlılıklara karşı mücadele ediyor, pek çok farklı proje geliştiriyoruz.

YEŞİLAY, KORONAVİRÜS SALGININA YÖNELİK NE GİBİ ÖNLEMLER ALDI? BU DÖNEM ÖZELİNDE YÜRÜTTÜĞÜNÜZ ÇALIŞMALARI ANLATIR MISINIZ?

Yeşilay olarak Türkiye genelindeki 81 ilde oldukça yaygın bir yapılanma ağımız bulunuyor. Bu sebeple bizler de merkezlerimizde görev yapan çalışma arkadaşlarımız ile gönüllülerimizin sağlığı ve güvenliğine önem veriyoruz. Ayrıca bu süreçte Yeşilay olarak sağlıklı yaşamın önemini anlatma misyonumuz doğrultusunda, çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdürmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığımızın tüm uyarı ve önerilerini dikkate alarak, bütün merkezlerimizde bunları har yen uyguluyoruz. Yeşilay olarak evden çalışma uygulamasına geçerek toplantılarımızı dijital ortama taşıdık ve Türkiye genelindeki Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) hizmetlerini de internet üzerinden sürdürmeye başladık.

KORONAVİRÜS SALGINININ HIZ KAZANMASININ ARDINDAN “SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI” İSİMLİ BİR KAMPANYA BAŞLATTINIZ. BU KAMPANYANIN DETAYLARI NELERDİR?

Bir asırdır bağımlılıklara karşı verdiğimiz savaşta, en önemli alanlarımızdan biri de sigara bağımlılığına karşı yürüttüğümüz mücadele oldu. Bu nedenle herkesin sağlığına dikkat etmeye çalıştığı böylesi bir dönemde, sigaranın verdiği zararlara özellikle dikkat çekmek istedik. Bu doğrultuda yeni tip koronavirüs salgını döneminde, sigarayı bırakma çağrısı yapan bir kampanya hazırlamaya karar verdik. Ardından “Sigarayı bırakmanın tam zamanı” sloganıyla yürüttüğümüz kampanyayı, tüm kamuoyu ile paylaşarak vatandaşlarımıza sigarayı bırakma çağrısı yapmaya başladık. Kampanya kapsamında sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız için dijital bir film hazırladık. Ulusal kanallar ve web sitemiz aracılığıyla görülebilecek olan bu filmde, 10 adımda sigarayı bırakmanın yollarını paylaşıyoruz. Vatandaşlarımız burada anlatılanların dışında bir destek almak istediğinde ise 444 79 75 Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı’nı arayarak bilgi alabiliyor.

KORONAVİRÜSÜN BİR SOLUNUM HASTALIĞI OLDUĞU ARTIK HEPİMİZİN MALUMU. “SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI” KAMPANYASINDAN DA HAREKETLE, SİGARA KULLANANLAR NEDEN KORONAVİRÜSE KARŞI DAHA ÇOK RİSK ALTINDA DERSEK NELER SÖYLERSİNİZ?

Bugüne kadar olduğu gibi salgın döneminde de sağlıklı yaşamın önemini anlatmanın ve bireyleri iyi yaşamaya davet etmenin en önemli sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Sigara kullananlar, koronavirüse karşı 14 kat daha fazla risk altında bulunuyor. Zira koronavirüs, akciğerleri hedef alarak hastaların solunum fonksiyonlarında ciddi sıkıntılar oluşturabiliyor. Bahsettiğimiz bu tablo, tütün ve tütün ürünlerini kullanan kişilerde daha ciddi tahribata sebep oluyor ve bağışıklığı da zayı atıyor. Ayrıca duman, akciğerde öksürük re eksini bloke ederek ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ile akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Bağışıklık sisteminin zayıflığı da özellikle bu dönemde tedavi sürecini geciktirmesi ve tedaviyi güçleştirmesi gibi nedenlerle sağlık için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle sigara kullananların, bu dönemi bağımlılıklardan kurtulmak için bir fırsat olarak görmesini öneriyor ve onlara “Sigarayı bırakmanın tam zamanı” diyoruz.

BAŞLATTIĞINIZ BU KAMPANYA İLE BİRLİKTE SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERİN SAYISINDA ARTIŞ OLDU MU?

Kampanyanın yayına girmesinin ardından, normal zamanlara göre sigarayı bırakma yönünde bir talep artışı olduğunu söyleyebiliriz. Kurumumuza gelen aramaların da neredeyse yüzde 85-90’ının tütün ürünleriyle ilgili olduğunu görüyoruz. Bu durumun bizi çok mutlu ettiğini belirtmek isterim. Arayanlar, “Sigarayı bırakmak istiyorum.” ya da “Bıraktıktan birkaç gün sonra zorlanıyorum, ne yapmam gerekiyor?” şeklinde sorular yöneltiyor. İnsanımızın bu yönde talebi olduğunu, zorlandıklarında da desteğe ihtiyaç duyduklarını görüyoruz .Yeşilay olarak bu desteği sağlama noktasında, her zaman yanlarında olmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

YEDAM BÜNYESİNDE BİR DE PSİKOLOJİK DANIŞMA HATTI KURDUNUZ. DANIŞMA HATTINDAN KİMLER, HANGİ KONULARDA DESTEK ALABİLECEK?


Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde kurulan psikolojik danışma hattımız, koronavirüs salgını dolayısıyla yoğun kaygı yaşayan ve psikolojik rahatsızlık belirtisi gösteren tüm vatandaşlarımıza destek olmayı amaçlıyor. “Anksiyete ile Başa Çıkma Teknikleri” üzerine eğitim verdiğimiz ve böylece mesleki gelişimlerini de desteklediğimiz tam 100 psikolog, telefon görüşmeleri ve ek olarak online görüşme seansları da gerçekleştirerek danışanlarımızın taleplerini yanıtlıyorlar. 444 9 801 no’lu telefondan bizlere ulaşan tüm vatandaşlarımız bu hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

YEŞİLAY, BU DÖNEMDE SOSYAL MEDYAYI OLDUKÇA AKTİF KULLANIYOR. KURUMUN DİJİTAL MECRA ÜZERİNDEKİ FAALİYETLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Herkesin evde olduğu bu dönemde pek çok kurum, vatandaşlarımıza sosyal medya üzerinden erişiyor. Biz de Yeşilay olarak birlikte çalıştığımız uzmanların verdiği eğitimleri canlı yayınlar eşliğinde online ortama taşıdık. Bu kapsamda “Evine Sağlık Buluşmaları” adlı bir program düzenliyoruz. Çok değerli uzmanlarımızla evlere konuk olarak hem ziksel hem de ruhsal sağlığın anahtarı olacak bilgiler paylaşıyoruz. Canlı yayınlarda; ev yaşantısında çocuk ve aileleri bekleyen zorluklar, çocuklara koronavirüsü anlatmanın yolları, çocuklukta davranış yönetimi, bireyden topluma sağlıklı yaşam ve evde sağlıklı beslenme gibi konuları ele alınıyoruz. Ayrıca alkol, tütün, kumar ve teknoloji bağımlılığı alanlarındaki uzman isimleri de canlı yayınlarımıza konuk ederek, sözkonusu konular hakkında merak edilenlere yanıt arıyoruz.

Buna ek olarak önümüzdeki günlerde “Evden Eve Konserler” serisi başlatmayı planlıyoruz. Beş hafta sürecek olan program boyunca, ünlü sanatçıların sosyal medya aracılığıyla kendi evlerinde verecekleri konserleri, izleyicilerimizle buluşturmayı arzu ediyoruz.

YEŞİLAY, TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI’NA İMZA ATMIŞTI. PROGRAMIN AYRINTILARINDAN VE BULAŞICI HASTALIKLARA SAĞLADIĞI FAYDALARDAN SÖZ ETMENİZİ İSTESEK NELER SÖYLERSİNİZ?


Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı; bağımlı olmayan bireylerin, bağımlılık sürecine girme riskini en aza indirme hedefiyle geliştirdiğimiz bir önleme eğitimi programıdır. Program kapsamında; tütün, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığı ile sağlıklı yaşam alanlarında farklı yaş gruplarına özel hazırlanmış 18 modül bulunuyor. Bu modüllerin her biri için kitap, broşür, video ve sunum gibi farklı kaynaklar hazırlanıyor. Proje, Millî Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde, rehber öğretmenler aracılığıyla okullarda uygulanıyor ve her yıl yaklaşık 10 milyon öğrenciye ulaşarak bağımlılıklar ile ilgili eğitim veriliyor.

Proje kapsamındaki tüm ayrıntılara www.tbm.org.tr adre- sinden de erişilebiliyor ve bu içerikler arasında “Sağlıklı Yaşam” başlığı da önemli bir yer tutuyor. Sözkonusu başlık altında; iyi ve dengeli beslenme, egzersiz yapma, yeterli uyku, el yıkama ve kişisel hijyenin önemi gibi konular, anaokulundan başlayarak tüm öğrenim kademelerini kapsayacak şekilde çocuklara ve yetişkinlere anlatılıyor. Bu önlemler hem bağışıklık sistemini güçlendiren hem de sağlıklı yaşamı teşvik eden maddeler olması açısından bulaşıcı hastalıklarla mücadelede önem taşıyor. Buradan herkesi evde zaman geçirdikleri bugünlerde, bilgilerini tazelemek ve yeni bilgiler edinmek üzere programımızın internet sitesini ziyaret etmeye çağırıyorum.

YEŞİLAY’IN ÖNCÜSÜ OLDUĞU BİRÇOK ÇALIŞMADAN BAHSETTİK. TÜM BU ÇALIŞMALARA DESTEK OLMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ, BAĞIŞLARINI HANGİ KANALLAR ÜZERİNDEN SİZLERE ULAŞTIRILABİLİYOR? BU KONUDA KATILIM BANKALARININ DESTEĞİNİ GÖRÜYOR MUSUNUZ?

Yeşilay’a bağış yapmak için farklı kanalları kullanmak mümkün. Aralarında katılım bankalarının da bulunduğu bankaların, internet bankacılığı uygulamalarından ya da bu bankalardaki hesaplarımıza; doğrudan, EFT/havale yoluyla ve kredi kartıyla bağış yapılabiliyor. Ayrıca tüm GSM operatörlerinden YESILAY yazıp 2423’e kısa mesaj (SMS) göndererek de derneğimize 10 TL katkıda bulunulabiliyor. Bunun dışında Yeşilay’ın online satış kanalı olan Yeşilay Market’ten satın alınan tüm ürünlerden elde edilen gelir de bağımlılıkla mücadele çalışmalarımızda kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@