Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Fonu (EFSD+) için ''Proje Havuzu Oluşturma ve Teknik Kapasite Geliştirme” Projesi İstanbul'da Gerçekleşti

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ev sahipliğinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun katılımlarıyla “Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Fonu (EFSD+) için Proje Havuzu Oluşturma ve Teknik Kapasite Geliştirme” Projesi;  Hisse Senedi ve Yeşil Tahviller üzerine Yeşil Finans Ekosistemi ve Taksonomisi 5. Grup 2. Toplantısı 27 Ekim 2023 tarihinde hibrit formatta Sheraton Grand Istanbul Ataşehir’de gerçekleştirildi. 

Etkinlik Köşesi 27.10.2023, 20:58 08.11.2023, 11:00
Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Fonu  (EFSD+) için ''Proje Havuzu Oluşturma ve Teknik Kapasite Geliştirme” Projesi İstanbul'da Gerçekleşti

Program, kamu otoriteleri, yerel ve uluslararası finans kuruluşları (IFIs), katılım ve konvansiyonel bankalar, ticari kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile alanında uzman kişiler dahil olmak üzere ilgili tüm paydaşların aktif katılımıyla tamamlandı.

EFSD+, sürdürülebilir finans ve etki yatırımı için Avrupa Birliği'nin yeni bir finansal aracıdır. EFSD+, özellikle iklim değişikliği azaltım/uyum ve çevre koruma politikalarını destekleyen yatırım projelerini kapsamına almaktadır.

EFSD+, öncelikleri arasında; imalat sanayi ve enerji sektörlerinin de-karbonizasyonu, sürdürülebilir kentleşme, yenilenebilir enerji, atıktan enerji üretimi, döngüsel ekonomi, biyolojik çeşitlilik, akıllı tarım, sulama ve tarladan sofraya zincirleri, sürdürülebilir kentsel hareketlilik, alternatif yakıtlar ve fintek çözümleri bulunduruyor.

Aynı zamanda EFSD+ yeni teknolojilerin ticarileştirilmesi ve kadınlar, gençler ve dezavantajlı ve kırılgan toplulukların ekonomik dahil edilmesi için KOBİ’ler olmak üzere Start-Up ekosistemlerini de destekliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@