Kuveyt Türk'e Bonds, Loans & Sukuk'tan "Yılın İşlemi" Ödülü

Sürdürülebilir sukuktan elde edilen kaynak, yenilenebilir enerji finansmanı başta olmak üzere yeşil ve sosyal proje finansmanlarında değerlendiriliyor.

Küresel Ekonomi 15.06.2022, 13:18
Kuveyt Türk'e Bonds, Loans & Sukuk'tan "Yılın İşlemi" Ödülü

Kuveyt Türk, sukuk alanında bir ilke daha imza atarak gerçekleştirdiği Türkiye’nin ve dünyanın ilk Global Sürdürülebilir Tier 2 Sermaye Benzeri Sukuk İhracı ile Bonds, Loans&Sukuk tarafından organizasyonun Middle East ayağında 'Yılın İşlemi' ödülünü almaya hak kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Kuveyt Türk’ün ödülü, Dubai’de gerçekleştirilen Bonds, Loans&Sukuk ödül töreninde, Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ruşen Ahmet Albayrak ve Finansal Kurumlar Müdürü Turgay Çavaş’a takdim edildi.

Kuveyt Türk’ün, geçen yıl gerçekleştirdiği 350 milyon dolar tutarındaki 10 yıl vadeli ve 5'inci yılın sonunda erken itfa opsiyonu olan sürdürülebilir sukuk ihracına, Kıta Avrupası, Birleşik Krallık, Amerika, Asya ve Körfez dâhil geniş bir coğrafyadan 150’nin üzerinde yatırımcı kuruluş katılmış ve 4,3 milyar doların üzerinde talep gelmişti.

Yatırımcıların yoğun ilgisi sayesinde talep miktarı sukuk ihracının 12 katını aşarak yüzde 6,125 ile Kuveyt Türk’e 2017 yılından beri Türkiye’den ihraç edilen en iyi Tier 2 fiyatlamasını getirmişti. Geniş bir katılımcı kitlesine ulaşan ihraçta yatırımcı çeşitliliği sağlanarak 100’e yakın yatırımcıya dağıtım gerçekleşirken, dağıtımın yüzde 20’si ise tamamen yeşil/sosyal içerikli fon yatırımcılarına yapılmıştı.

Dünyanın ilk Sürdürülebilir Tier 2 Sukuk İhracı olan işlemle Kuveyt Türk, sukuk alanında yeni bir aşama kat etmiş oldu. İşlemi, Kuveyt Türk’ün ve piyasanın diğer sukuk ihraçlarından ayıran temel nokta ESG yapıda olması. Sürdürülebilir sukuktan elde edilen kaynak, yenilenebilir enerji finansmanı başta olmak üzere yeşil ve sosyal proje finansmanlarında değerlendiriliyor.

İlgili projeler, katılım finans prensiplerinin yanı sıra Kuveyt Türk’ün Sürdürülebilir Finans Kapsam Dokümanı ve global çevresel danışmanlık firmasından aldığı ikinci taraf görüşüne uyumlu olarak seçiliyor. ESG yapıdaki sürdürülebilir sukuk ihracı, güçlü bir KOBİ portföyü bulunan ve aynı zamanda yenilenebilir enerji fonlamalarında sektör öncülerinden olan Kuveyt Türk’ün hem yeşil hem de sosyal fonlamalara olan desteğini de ortaya koyuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@