Türk-Arap Finans Forumu Dubai’de gerçekleşti

Fintek sektöründe uluslararası iş birliklerini geliştirmeyi hedefleyen Türk-Arap Finans Forumu Dubai’de düzenlendi. Forumda 30’u aşkın Türk fintech şirketi uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi. Türk-Arap Finans Forumu, Türk FinTek dünyasının Körfez'de açtığı öncü bir kapı oldu.

Küresel Ekonomi 06.04.2023, 09:58 06.04.2023, 10:02
Türk-Arap Finans Forumu Dubai’de gerçekleşti

Birinci Türk-Arap Finans Forumu (TAF-F1), T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Yatırım Ajansı resmi desteği ve TÖDEB iş birliğiyle Al-Iktissad Wal-Aamal Group tarafından 13 Mart 2023 tarihinde Dubai’de gerçekleşti.

Türkiye'den 30'u aşkın FinTek firması, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi iş birliğiyle Dubai'ye çıkarma yaptı. Çok sayıda üst düzey temsilci ve yöneticiyi bir araya getiren ve ilki Dubai'de gerçekleşen Türk-Arap Finans Forumu, Türk FinTek dünyasının Körfez'de açtığı öncü bir kapı oldu. Hükümet temsilcileri, yöneticiler, yatırım amaçlayan kurumlar ve proje finansmanı arayan firmalar etkinlikte bir araya geldi.

Türk-Arap Finans Forumu’na, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Borçlanma Genel Müdürü Yiğit Yaşar Korkmaz, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Thani Al Zeyoudi, Abu Dhabi Büyükelçisi Tugay Tunçer, Dubai Konsolosu Onur Saylan ile TÖDEB Yönetimi ve üyeleri katıldı.

TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin, yaptığı açılış konuşmasında, BAE ile Türkiye arasında bu ay başında imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın önemine değinerek, anlaşmanın iki ülke arasındaki ekonomik iş birliklerine ivme kazandıracağını ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Al Zeyoudi, ''BAE ve Türkiye arasındaki yatırım 2022 yılından hu yana yüzde 40 oranında arttı. Önümüzdeki günlerde bu artışın daha büyük bir ivme kazanmasını umut ediyorum" diyerek son yıllardaki ekonomik iş birlikteliklerinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

ÜLKELER ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ, FİNTEK SEKTÖRÜNDEKİ İVMEYİ HIZLANDIRMAK İÇİN FIRSAT 

Türkiye’deki fintek sektörünün gelişiminden bahseden Bilgetekin, sektörün uluslararası sermaye ve yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Finteklere yönelik hızlandırma programlarının artışı ve girişimcilerin finteklere olan ilgisi ile bu alanda çalışan şirketlerin sunduğu yenilikçi çözüm seçenekleri, yerli yabancı yatırımcılar için fırsat olarak dikkat çekmektedir. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki iş birliği, fintek sektöründeki ivmeyi hızlandırmak için büyük bir fırsat sunuyor. Bu iş birliği, sınır ötesi ödeme sistemleri, dijital bankacılık ve yatırım platformları gibi alanlarda ortak girişimler oluşturulabilmesini sağlayabilir. Bu anlamda sektörümüzde geliştirilecek yeni stratejik ortaklıklar ile ekonomik fırsatların birlikte değerlendirilmesi hem iki ülke halkına hem de ekonomiye katkı sunacaktır. Bizler de TÖDEB olarak ödeme ve elektronik para sektörünün gelişimi için mevzuatta kolaylaştırıcı adımların atılmasını sağlamak, yenilikçi ürünlerin yurt dışına çıkışı, finansal ve operasyonel iş birliklerinin kurulması hedefleriyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Arap dünyasından üst düzey yetkilileri, yatırımcıları, fintek liderleri olmak üzere üst düzey katılımcıları bir araya getiren Forumun ikincisi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleşecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@