QFC ile TKBB, Türkiye ve Katar Finans Sektörünün Gelişimini Desteklemek İçin Güçlerini Birleştirdi

Bölgenin önde gelen finans ve iş merkezi Katar Finans Merkezi (QFC) ile katılım bankacılığı sektörünü ulusal ve uluslararası alanda temsil eden Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Türkiye ve Katar'da finans sektörünün gelişimini desteklemek amacıyla bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. QFC ve TKBB ortaklığı, katılım bankacılığını teşvik eden ve geliştiren, dinamik ve rekabetçi finansal ekosistemler kuran iş birlikçi girişimler yoluyla her iki ülkede ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçlıyor.

Küresel Ekonomi 19.03.2023, 14:40 17.05.2023, 10:57
QFC ile TKBB, Türkiye ve Katar Finans Sektörünün Gelişimini Desteklemek İçin Güçlerini Birleştirdi

QFC ve TKBB arasında imzalanan Mutabakat Zaptı, üye kuruluşları arasında karşılıklı yarar sağlayan iş birliği yoluyla tarafların ortak çıkarlarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Anlaşmaya göre, QFC ve TKBB, Katılım bankacılığı ve finans alanındaki gelişmelerle ilgili ortak platformlar, zirveler, forumlar, konferanslar, seminerler, web seminerleri ve diğer etkinlikleri düzenlemek için birlikte çalışma kararı aldı.

Bu iş birliğiyle ayrıca ortak eğitim ve değişim programlarının düzenlenmesi, veri ve bilgi paylaşımının kolaylaştırılması, ayrıca Türkiye ile Katar Katılım Bankaları arasında doğrudan muhabirlik ilişkilerine katkıda bulunulması hedefleniyor.

KATAR VE TÜRKİYE ARASINDAKİ BAĞLARI GÜÇLENDİRECEK

Mutabakat Zaptı hakkında konuşan QFC İcra Kurulu Başkanı Yousuf Mohamed Al-Jaida konuyla ilgili olarak şunları ifade etti "Uluslararası bir iş platformu olarak QFC, Türkiye ile iyi ve uzun süreli ilişkilere sahiptir ve bu ilişkiler Türk kuruluşları ve şirketleriyle kurulan önemli ortaklıklar aracılığıyla şekillenmiştir. Türkiye Katılım Bankaları Birliği ile yerel finans sektörünü geliştirme ve Katar'ı önde gelen bir finans merkezi olarak konumlandırma çabalarımızı destekleyen bu ortaklığa adım atmaktan gurur duyuyoruz. Daha da önemlisi, bu Mutabakat Zaptı finans sektöründe Katar ve Türkiye arasındaki bağları güçlendiriyor."

TKBB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik ise, "QFC ile TKBB arasındaki Mutabakat Zaptı için bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşmanın finans ve bankacılık sektörünün gelişimine, her iki ülke ekonomisine ve uluslararası paydaşlarımıza önemli katkılar sağlamasını temenni ediyoruz" dedi.

KÜRESEL İSLAMİ FİNANS SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Bu anlaşmanın iki ülke arasında birçok ortak projeye imkân sağlayacağını belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle finansal araçların çeşitlendirilmesi, eğitim ve teknik danışmanlık alışverişinin arttırılması her iki taraf için de iyi fırsatlar sağlayacak. Katar ve Türkiye arasında, özellikle her iki ülkenin de aktif olarak geliştirmekte olduğu dijitalleşme ve fintech çözümleri alanlarında önemli iş birliği alanları bulunuyor. Bu konuda TKBB ve QFC'nin ortaklaşa yürüteceği projelerin her iki ülkenin ve küresel İslami finans sektörünün gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum."

İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) önemine vurgu yapan Çelik, küresel bir finans merkezi olma yolunda ilerleyen İFM'nin katılım finansının sektördeki payının artmasında önemli katkı sağlayacağının aşikâr olduğunu belirtetek, TKBB'nin uluslararası alanda iş birliği yaptığı diğer ülkelerin yanı sıra QFC ile iş birliği içinde yürütülecek faaliyetler, İFM'nin küresel finans merkezi konumuna önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

QFC ve TKBB ortaklığı, katılım bankacılığını teşvik eden ve geliştiren ve dinamik ve rekabetçi finansal ekosistemler kuran işbirlikçi girişimler yoluyla her iki ülkede ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@