Katılım Finans Sekmesi BİST İnternet Sitesinde Yayınlanmaya Başladı

Borsa İstanbul’da işlem gören Katılım Finans Kriterlerine uygun finansal araçlara ve bu ürünlere yatırım yapma imkanları ile ilgili bilgilere toplu şekilde ulaşma imkânı sağlayan Katılım Finans Sekmesi Borsa İstanbul Internet Sitesinde yayımlanmaya başladı.

Katılım Finans Sistemi 11.05.2024, 22:33 13.05.2024, 13:06
Katılım Finans Sekmesi BİST İnternet Sitesinde Yayınlanmaya Başladı

Son dönemlerde yatırımcıların göz bebeği hâline gelen Borsa İstanbul, yatırımcıların daha iyi bilgilenmesini sağlamak amacıyla yeni bir internet sayfasını aktif hâle getirdi. Bu yeni sayfa, "katılım finans" kriterlerine uygun olan finansal araçlara ve ürünlere kolayca ulaşılmasını sağlıyor. 

Katılım finans sistemi, son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler. Hatta Borsa İstanbul'un açıklamasına göre Türkiye'deki katılım finans sistemi, 90 milyar dolarlık hacme ulaşmış durumda. İşte açılan yeni sayfa, katılım finans sistemi kapsamında değerlendirilen tüm ürün ve hizmetlerin tek bir ekranda görüntülenmesini sağlıyor. 

Borsa İstanbul'un yeni katılım finans sayfasına giriş yaptığınızda bu alanda bulunan tüm ürün ve hizmetlere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca BİST bünyesindeki tüm katılım finans ürün ve hizmetlerinin toplam büyüklüklerine, günlük, haftalık ve aylık periyotlardaki değişimler de görülebiliyor.

Borsa İstanbul Katılım Finans Sayfalarında,

  • Borsa İstanbul’da işlem gören katılım esaslı paylar, bu payların seçim kriterleri ve piyasa değerleri ile bu paylar üzerinden hesaplanan pay endeksleri, endekslerin içerikleri ve geçmiş performansları;
  • Borsa İstanbul’da işlem gören çeşitli kira sertifikaları (Hazine, Özel); (TL, USD, EUR, Altın); (Yurtiçi, Yurtdışı); (İhraç Tarihi, Vade, İhraç Büyüklüğü)
  • Kira sertifikaları fiyatları üzerinden hesaplanan BIST-KYD Kira Sertifikaları Endeksleri ve bu endekslerin geçmiş performansları;
  • Türk Lirası Gecelik Katılım Referans Getiri Oranı TLREFK, hesaplanma yöntemi ve geçmiş değerleri;
  • BIST Altına Dayalı Endeksler, hesaplanma yöntemi ve geçmiş değerleri;
  • Kira sertifikaları kullanılarak geri alma taahhüdü ile satım ve geri satma taahhüdü ile alım işlemleri yapılabilen “Taahhütlü İşlemler Pazarı” gibi merak edilen tüm detaylara erişilebiliyor.

Katılım finans sekmesi için tıklayınız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@