18 Yaş Altının BES'e Girmesine İmkân Tanındı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bölgesel Ekonomi 24.05.2021, 10:12 31.05.2021, 13:26
18 Yaş Altının BES'e Girmesine İmkân Tanındı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan ve Bireysel Emeklilik Sistemi'ni (BES) yeni bir boyuta taşıyacak 18 yaş altı nüfusun sisteme girmesine imkân tanıyan kanunun, sektöre ve ülke kalkınmasına olumlu yönde destek olacağını belirtti.

“BES, yeni dönemde daha da hızlı büyüyecek”

Atilla Benli, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) yönetim kadrosu ve uzmanlarının sektörün gelişimi için gösterdikleri çabaya dikkati çekerek, BES'in ülkemiz ekonomi tarihinin en önemli başarı hikayelerinden biri olduğunu belirtti. Benli, “BES'e 24 milyona yakın çocuk/gencimizin erken yaşlarda kendi adlarına girecek olması ve ülkemiz için büyük değer taşıyan sandık, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki üye birikimlerinin BES'e aktarımına imkân tanınmasının mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. 18 yılı aşkın sürede şeffaf, güvenilir bir şekilde 13 milyona ulaşan katılımcının teveccühü ile 178 milyar TL'lik fon büyüklüğüne ulaşarak büyük yol kat eden BES, yeni dönemde daha da hızlı büyüyerek ülke tasarruflarının sağlıklı bir şekilde artmasındaki rolünü güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

“Önceliklerimiz vatandaşlar”

Benli, sigorta ve bireysel emeklilik sektörünün son 20 yılda istikrarlı bir şekilde büyüyerek ülke finansal sisteminin en önemli sektörleri arasında yer alma başarısı gösterdiğini belitti. Benli, “Sözkonusu kanun değişikliğinin gerekçelerini TBMM’nin vekillerine örneklerle anlatarak büyük bir destekle Genel Kurula gelmesi için SEDDK ve tüm paydaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Sözkonusu üründe yapılması planlanan düzenlemede önceliklerimiz vatandaşlar. Yapılmasını talep ettiğimiz düzenleme ile yasal düzenlemelerin herhangi bir duraksamaya ve kuşkuya yer vermeyecek şekilde açık, net, anlaşılır, uygulanabilir ve nesnel olması, keyfi uygulamalara karşı koruyucu önlem içermesi ve böylelikle hukuki güvenliğin sağlanması hedefleniyor” dedi.

18 yaş altı vatandaşlar BES kapsamına alınabilecek

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan değişikliğe göre, 18 yaş altının Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) girmesine imkân tanınmış oldu. Sandık, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar kısmen veya tamamen BES’e aktarılabilecek. Olağan Dışı Riskler Yönetim Merkezi, tüzel kişilik kazandırılarak Özel Riskler Yönetim Merkezi olarak yeniden yapılandırıldı. Bu kapsamda Devlet destekli alacak sigortası, maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası, tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası havuzları Özel Riskler Yönetim Merkezi bünyesinde toplanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@