Sürdürülebilirlikte Yenilikçi Alternatif : Katılım Finans

Dijitalleşme ve küresel dinamikler hızlı bir değişimi beraberinde getirse de yeni çağ, kârlılık ve büyüme rakamlarının çok ötesinde çevresel sürdürülebilirlik ile değer odaklı yapılar çerçevesinde şekilleniyor.

Dergi 24.11.2021, 14:04 02.12.2021, 11:13
Sürdürülebilirlikte Yenilikçi Alternatif : Katılım Finans

Pandemi, küresel ısınma gibi temel sorunlar Birleşmiş Milletler’i (BM) 2030 yılına kadar ulaşılması gereken başta finansal, sosyal ve çevresel olmak üzere sürdürülebilir kalkınma hedeflerini belirlemeye ve bu hedefler etrafında eylem planları oluşturmaya teşvik ediyor.

Özünde üretim ve üretimden elde edilen gelirin paylaşımı olan katılım finans sistemi, sadece İslam coğrafyasının değil tüm dünyanın önceliğine aldığı insan odaklı finansal yaklaşımlar açısından büyük önem taşıyor. Sadece kâra odaklı iş modellerinin hızla ivme kaybettiği bu dönemde, katılım finans sistemi sahip olduğu özgün yapısı ile süregelen mevcut ekonomiler içerisinde sürdürülebilir ve yenilikçi bir alternatif olma konumunu sağlamlaştırıyor.Katılım bankaları olarak sürdürülebilir finans modellerinin sadece finans sektörü için değil, tüm sosyal ve ekonomik yapılar için dönüştürücü bir etkiye sahip olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Türkiye Finans olarak tüm dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaptığı günümüzde, biz de bu alandaki finansman modellerini çeşitlendiriyor, insan odaklı ürün ve hizmet vizyonumuzu sürdürülebilir bir gelecek ve finansal araçlara herkesin kolaylıkla ulaşabilmesi üzerine kurguluyoruz.

                                                                                                            

Türkiye Finans Genel Müdürü - Murat Akşam

İçeriği Katılım Finans 28. sayısında görüntüleyebilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@