TKBB ve UBA Özbekistan'da İslami Finans alanında iş birliğini artırmak için güçlerini birleştirdi

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve Özbekistan Bankalar Birliği (UBA), İslami Finans sektörünün geliştirilmesi amacıyla 18 Mayıs 2023 tarihinde Özbekistan'ın Taşkent şehrinde bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Mutabakat zaptına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TKBB Genel Sekreteri İsmail Vural, “Bu MoU ile TKBB ve UBA arasındaki ortaklık, her iki kuruluş için de İslami finans alanında iş birliği alanlarını keşfetme ve Türkiye'nin bu alandaki 40 yıllık deneyiminden yararlanma fırsatı sunmaktadır.” İfadelerini kullandı.

İslami Finans 24.05.2023, 10:04 24.05.2023, 12:00
TKBB ve UBA Özbekistan'da İslami Finans alanında iş birliğini artırmak için güçlerini birleştirdi

Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Özbekistan Bankalar Birliği adına imzayı atan TKBB Genel Sekreteri İsmail Vural ve UBA Genel Müdürü Bakhtiyar S. Khamidov anlaşmanın önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’NİN İSLAMİ FİNANS ALANINDAKİ 40 YILLIK DENEYİMİNDEN FAYDALANMA FIRSATI SUNULACAK

TKBB Genel Sekreteri İsmail Vural, "Öncelikle TKBB adına, 4 Kasım 2022 tarihinde İstanbul'da temelleri atılan ve genel olarak finans sektörü, özel olarak da Türk devletleri adına önemli bir kilometre taşı olan "Türk Devletleri Teşkilatına Üye Devletlerin Bankalar Birlikleri Konseyi"nin üyelerinden biri olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isterim. Kurulan konseye istinaden ikili ilişkilerimizi daha da ileriye taşımayı ve özellikle İslami finans alanında bölgedeki stratejik ortaklığımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bugün ayrıca ülkemizde İslami/katılım finans sektörünün oluşması için önemli bir adım daha atmaktayız. Bu MoU ile TKBB ve UBA arasındaki bu ortaklık, her iki kuruluş için de İslami finans alanında iş birliği alanlarını keşfetme ve Türkiye'nin bu alandaki 40 yıllık deneyiminden yararlanma fırsatı sunmaktadır. UBA ile kapasite geliştirme, sertifikasyon, eğitim ve işbaşı deneyim programları, çalıştay gibi ortak girişimlerde bulunarak İslami finans ürün ve hizmetleri hakkında farkındalığı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye Katılım Bankaları ile Özbekistan Bankaları arasında doğrudan iletişim kurulmasına katkıda bulunmayı da istiyoruz.” dedi.ÖZBEKİSTAN’DA GEREKLİ YASAL ALTYAPI VE ÇALIŞMALAR İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILACAK

UBA Genel Müdürü Bakhtiyar S. Khamidov, ‘’Bu mutabakat anlaşmasının imzalanması, paydaşımız TKBB ile iş birliğini yoğunlaştıracak ve İslami bankacılık alanındaki uzun yıllara dayanan deneyimlerinden en iyi şekilde faydalanılmasını sağlayacaktır. Özbekistan, İslam Kalkınma Bankası ile birlikte ticaret finansmanı kullanan projeleri başarıyla uygulamaktadır. Diğer atılacak adımlar, yakın gelecekte gerekli olan tüm yasaların kabul edilmesi ve bireysel İslami bankacılık ürünlerinin tanıtılmasıdır. TKBB'ye bu inisiyatifleri için teşekkür ediyor ve İslami bankacılığın yaygınlaşması için bu alanda eğitim ve diğer tüm faaliyetleri kapsayan ortak projelerin uygulanmasına olan ilgimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZBEKİSTAN PAZARININ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAN YENİ İSLAMİ BANKACILIK ÜRÜN VE HİZMETLERİN GELİŞTİRMESİ AMAÇLANMAKTADIR

Bu şekilde kurulan iş birliklerinin, İslami bankacılığın yaygınlaşmasını sağlayan ortak çalışmalar yoluyla her iki ülkede ekonomik büyümeyi teşvik etmesi, bilgi aktarımını kolaylaştırması, en iyi uygulamaların paylaşılması ve Özbekistan pazarının ihtiyaçlarını karşılayan yeni İslami bankacılık ürün ve hizmetleri geliştirmesi beklenmektedir. Ayrıca, tarafların insan kaynağının İslami finans alanındaki yetkinliklerini güçlendirmek için ortak eğitim ve teknik kapasite geliştirme programlarının organize edilmesi hedeflenmektedir. Bu iş birliği aynı zamanda reel sektörün ve müşterilerinin iyi tasarlanmış ve değer odaklı ürün ve hizmetlerle desteklenmesi için fırsatlar sağlayacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@