Vakıf Katılım’dan 22 Milyarlık Sukuk

Sukuk 23.07.2020, 03:06
123
Vakıf Katılım’dan 22 Milyarlık Sukuk

Vakıf Katılım, ekonomiye 22 milyar TL’lik sukuk ihracı ile destek verdi. Vakıf Katılım Bankası, en son 2 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği 1,03 milyar TL’lik işlemle katılım finans kurumları arasında bir günde en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracına imza atan kurum oldu. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Vakıf Katılım’ın son 3 yıl içerisinde 98 tertip halinde yaklaşık 22 milyar TL’lik kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladığını belirtti. Göktaş, “2017 Haziran ayında başlamış olduğumuz kira sertifikası ihraçlarımızla Vakıf Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden 91 ihraç gerçekleştirerek, yaklaşık 21,3 milyar TL’lik bir rakama ulaştık.” ifadelerini kullandı.

“Topluma hizmet etmeyi görev bildik”

Gücünü vakıf kültüründen alan bir katılım finans kurumu olarak, her zaman toplumun yanında olduklarını söyleyen Göktaş, “Vakıf Katılım ailesi olarak parçası olduğumuz topluma hizmet etmeyi görev bilirken hiçbir zaman da sorumluluktan kaçmadık. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından koronavirüsün ülke ekonomisine etkilerini bertaraf etmek adına açıklanan ve birçok sektöre destek kalemleri barındıran Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde Vakıf Katılım ailesi olarak aktif rol aldık.” İfadelerini kullandı.

“Sektöre can suyu verdik”

Özellikle bu yıl mart ve nisan aylarında durma noktasına gelen konut piyasasında Vakıf Katılım olarak ciddi bir rol üstlendiklerini belirten Göktaş, şunları kaydetti:

“Hiçbir özel banka elini taşın altına koymazken, biz oldukça uygun oranlarda sektöre can suyu verdik. Sektörün en genç oyuncularından biri olmamıza rağmen, Vakıf Katılım olarak giydiğimiz kamu gömleği ve görev bilinciyle 1 yıl ödemesiz uzun vadeli konut finansmanı ürün paketlerimizle vatandaşlarımızın konut sahibi olması için ciddi bir efor sarf ettik. Cazip konut finansmanı oranlarımız ile durmaya yaklaşan inşaat sektörünün canlanmasına katkıda bulunarak, derin bir nefes almalarını sağladık. Bununla birlikte ev sahibi olmak isteyen ve bu doğrultuda finansman kullanmak üzere bizlere başvuran vatandaşlarımızı da boş çevirmedik, hayallerine ortak olduk.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi başta olmak üzere hem hükümetimizin çıkarmış olduğu paketlerle hem de bizim özel gayretlerimizle son dönemde ekonomimize 4,5 milyar TL gibi bir nakit kaynak aktardık ve bunun 3,3 milyar TL’si sadece KOBİ olarak tanımladığımız küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimizle paylaşıldı. Buradaki temel amacımız; ekonomideki çarkların dönmesi, ticaretin devam etmesi, imalat sanayinin, ihracatın büyümesi idi. Ayrıca kurumsal finansman yaptığımız tüm müşterimizle tek tek görüşerek, istihdamda gerileme yerine büyümenin sağlanmasının garantisi temin ettik. Son dönemde gördüğümüz kadarıyla bunu da başardığımızı söyleyebiliriz. Nitekim en son verilere baktığımızda işsizlik oranlarında azalmanın yaşandığını da gözlemlemekteyiz. İstikrar ortamının sürmesinin temini için üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirmekten asla kaçınmayacağız.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner7
Günün Anketi Tümü
Katılım Finans 30. Sayısını Değerlendirin!
Katılım Finans 30. Sayısını Değerlendirin!
banner9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@